Yenilikçi Fikirler Yeni İşler

Ülkemizdeki girişimci portföyüne baktığımız zaman 2008 küresel girişimcilik monitörü  verilerine göre,  gençlerin %44’ü kendi işini kurmak istiyor ve  birçok fikir üretiyor. Ancak 3 yıl gibi bir süreci göz önüne aldıklarında ise bu oran %21’e düşüyor. Araştırma grubundaki katılımcıların içinde gönüllü veya zorunlu olarak girişimcilik eğitimi almış kişi oranının  ise sadece %2,5 kadarlık bir kısım olduğu görülüyor. Şili, Slovenya gibi ülkelerde bu oranın  %24 seviyesinde olduğunu gördüğümüz zaman, bu konu hakkında uzunca bir süre oturup düşünmenin kaçınılmaz olduğu kanısındayım .

Tablodan ülkemiz için karamsar bir manzara çıkıyor. Geçtiğimiz Çarşamba (16 Şubat) Webrazzi Gündem Toplantısında Peak Games kurucu ortağı ve CEO Sidar Şahin durumu kısaca şu şekilde özetledi; “ girişimci olmak isteyen çok, ama girişimci yok. ”

Bu durumun farkında olup, çeşitli organizasyonlar yürüten topluluklar  ve  gruplar da yok değil. Bu gruplardan birisi olarak Elginkan Vakfı,  bir yarışma organize ederek kendi işini kurmak isteyen biz gençlere şans veriyor. Organize edilen yarışma, ODTÜ – Teknokent Yeni Fikirler, Yeni İşler (YFYİ) yarışması.

Yarışmaya üniversite öğrencileri, lisans mezuniyetleri üzerinden en fazla 3 yıl, yüksek lisans mezuniyetlerinden de en fazla 2 yıl geçmiş kişiler başvuruda bulunabiliyor. Yarışma genel, savunma sanayii, bilişim ve telekomünikasyon olmak üzere 3 kategoriye ayrılmış. Yarışma takvimine göre 14 Şubat’ta başvurular başladı. Son katılım tarihi de 8 Nisan. Belirli bir elemeyi geçen katılımcılara, konusunda uzman birçok kişinin katılımıyla iş planı ve girişimcilik eğitimi veriliyor. Ayrıca fikri olup ekibini oluşturamamış girişimcilere takımını kurmada yardımcı olunuyor. Yarışma ödülleri ve daha detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlk paragrafta bahsettiğim oranları daha da yukarıya çekebilmek  ve biz gençlerin kendi işine sahip olabilmesi için bu yarışma, girişimcilik basamaklarından sadece biri. Umarım diğer büyük firmalar ve vakıflar da ellerini taşın altına sokarak bizlere verilen şans sayısını artırırlar.

Bu yazı Etkinlik, Girişim, Risk Sermayesi kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir