Yeni Türk Ticaret Kanunu

Ülkemizdeki ticarete yön verecek 1535 maddelik Yeni Türk Ticaret kanunu yasalaştı. 2012 Temmuz ayında yürürlüğe girecek kanun, şimdiye dek yaşantımızda adepte olduğumuz bir çok konuda değişiklikler getiriyor.

Bilişim sektöründen bir çoğumuzun haberdar olduğu değişiklerden birisi de her sermaye şirketinin bir internet sitesine sahip olma zorunluluğu. Sitelerin sadece tanıtım amaçlı olması yeterli değil. Şirket ilanları, pay sahipleri ve ortaklıklar açısından önem taşıyan ve genel kurul toplantılarına ilişkin bilgilerin ilanının web sitelerinden yayınlanması zorunlu. Bu kanun ile şirketlerdeki şeffaflığı üst seviyelere çıkarmak hedefleniyor.

Şirketlere kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 aylık süre veriliyor. KOBİ’ler için bu süre 1 yıl olarak düzenlenmiş. Bu süreler içinde yükümlüğü yerine getirmeyen şirket yöneticileri 6 aya  kadar hapis ve 300 güne kadar da adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

100 bin anonim ve 1 milyon limited şirketin olduğu ülkemizde web sitesine sahip olma oranları çok düşük. KOBİ’lerin %75’i de henüz  web sitesine sahip değil. Bu veriler yapılacak işin ne kadar çok olduğunu gösteriyor.

Bu kanunla karşımıza bir takım sorunlar da çıkıyor. Sıklıkla şahit olduğumuz 100 TL’ye web sitesi gibi tuzaklar bilgi sahibi olmayan şirket yöneticilerini bekliyor. Bu fırsatçılar hem şirketleri zarara uğratmakta hem de işini düzgün yapmaya çalışan ajansları da zor durumda bırakmakta. Yaklaşık bir buçuk senelik bir zaman takvimi var önümüzde  ve bu sürecin bilişim sektörünü daha da hareketlendireceğini düşünüyoruz.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yeni Türk Ticaret Kanunu için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Yeni Türk Ticaret Kanunu | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir