Windows Live Messenger Essentials

Geçtiğimiz ay katıldığımız Windows Live Essentials tanıtımı için toplantıda güzel tecrübeler yaşadık. Yeni sürümün ilk şahitleri olarak Emre Tok’un güzel sunumuyla ilk izlenimlerimizi edindik. Ardından da beta sürümü yayınlandı. Hemen indirdim ve kullanmaya başladım. İzlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak yeni sürüm, üyesi olduğumuz onlarca sitenin sayfaları arasında kaybolmaktan kurtarıyor bizi. Bu sayfa kalabalıklığı sadece bir kaç siteye hapsederken, son yeniliklerle neredeyse üyesi olduğum tüm sitelere erişim mümkün. Erişmek basit bir ifade oldu yenilikler açısından. Çünkü erişmenin yanında sitelerdeki değişikleri windows live messenger üzerinden yapabilirsiniz. Facebook, dig, lastfm, linkedin  gibi aklınıza gelen onlarca sosyal ağ sitelerinde değişiklikleri yönetmenin yanında arkadaşlarımızın güncellemelerini de anında messenger üstünden görmek mümkün. Facebook chat eklentisinin de bulunduğu Windows Live Messenger’ın bir eksiklik var ki o da; twitter, friendfeed gibi oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağları desteklememesi. İlerleyen zamanlarda bu eksikliğin giderileceğini düşünüyorum.

Son sürümdeki değişiklerden birisi de youtube gibi video sitelerinin linkini paylaştığınızda videoyu anında oynatabiliyorsunuz. Paylaştığınız fotoğrafları tam ekran ve HD olarak iletişimde olduğunuz kişi ile aynı anda görme imkanına sahipsiniz. Ayrıca önceki sürümler fotoğraf paylaşımı ile kameralı iletişime izin vermiyordu.  Messenger buna da çözüm getirmiş. HD kamera desteği de olan son sürümle diğer paylaşımların yanında görüntülü sohbete de imkan sunuluyor.

Hotmail ile tam entegre edilen messengerda office dökümanlarını paylaşılıp, yine hotmail üzerinden temel değişik yapılabiliyor. Hotmail sweep özelliği ile mailler içinde kaybolmanızı önlüyor. Geliştirilen filtreleme özelliği ile maillerinizi kontrol etmek çok daha kolay hale getirilmiş.

Olmasını arzu ettiğim bir özellik var ki o da reader. Messenger listemizdeki kişilerin bloglarını takip olanağı sunuyor. Oysa diğer blogları da Windows Live Messenger üstünden takip etmek isterdim.

Artısı eksisi ile Windows Live Messenger Essentials bana göre oldukça kullanışlı ve pratik. Tam sürüm çıktıktan sonra tekrar bu konuda yazımı yazacağım.

Bu yazı Messenger kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir