Twitterdaki Tüm Trendler – Rankmeme

Son zamanlarda dilimizden düşmeyen internet söylemi “sosyal medya”. Her ne kadar bazı kişiler için zaman kaybı olarak nitelense de önemini kavrayanlar için fırsatlar dünyası. Gün geçmiyor ki sosyal medyanın yeni aktörleri sahne almasın. Bu ajanslar, Twitter’dan Facebook’a kadar çeşitli ortamlarda markaların itibar yönetimini analiz edip hizmetlerini sunuyorlar. Yani şimdiye kadar yapılanlar bu yönde. Müşteriler ve kullanıcılar tarafından bakınca  sosyal medya tabanlı bir çalışma henüz yaygın değil. Bu açığı fark eden Rankmeme.com bu konuda bir çalışma ortaya çıkartmış.

Rankmeme.com, #rankmeme  etiketi ile girilmiş ve Twitter üzerinde paylaşılmış oyunlar, kitaplar, cep telefonları, bilgisayarlar gibi hizmet veya ürünleri bünyesinde topluyor. Hizmet veya ürünler kısa bir tanım veya taşıdığı özellikleri ile sitede kullanıcıya sunuluyor. Siz de twitter üzerinden paylaşılmış bir çok trendden haberdar oluyorsunuz. Aynı zamanda bu listeyi oylayabiliyor veya arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz. Twitter hesabıyla ücretsiz olarak login olunabilen servisi kendi sitenize de entegre ederek sitenizin trafiğini artırabiliyorsunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse Rankmem.com twitter tabanlı ürün sıralama sistemini bünyesinde barındıran bir site. Sunduğu servis ile popüler ürünleri bir araya getirerek oylamaya sunuyor. Böylelikle kullanıcılar trendi yakalamış oluyor.

Ülkemiz açısından bakacak olursak, bu hizmet, sosyal medyaya henüz entegre olmaya çalışan Türkiye için güzel fırsatlar doğurabilir. Sosyal medyayı anlatmak, uygulamak için de somut bir örnek. Rankmeme.com gelir modelini site trafiğinden sağladığı reklamlara dayandırmış.

Girişimcilerimizin bu çalışmayı inceleyip, şimdiden fikir alış verişinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Sosyal medyada henüz emekleme devresindeyiz. İleride büyük fırsatları yakalamak için şimdiden adım atmak gerekiyor. Yukarıda bashettiğim reklama dayalı gelir modelinin ülkemizde çok fazla kazanç sağlamadığı bir gerçek. Buna ek olarak sitede sunulan ürünlerin tıklanması karşılığında markalardan komisyon talep edilebilir. Sosyal medya, keşfedilecek ve uygulanacak daha bir çok yenilik barındırıyor.

Bu yazı Sosyal Medya, Twitter kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Twitterdaki Tüm Trendler – Rankmeme için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention sosyal media | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir