Türkiye’de Girişimcilik Eğitimi

Genç nüfusun sürekli dile getirildiği ve övünç kaynağı olarak lanse edildiği bir ülkedeyiz.  Tabi ki bu söylemler tartışılır ve detaylandırılır. Gelişmiş ülkeler için bu genç nüfus kinetik enerji iken gelişmekte olanlar için potansiyel olarak görülmekte. Öyle ki gelişmekte olan ülkelerde genç nüfus girişimcilikle yoğrulursa büyük bir kaynak olarak nitelenmekte.

Ülkemize baktığımızda girişimcilik adına sığ çalışmalardan öteye geçilebilmiş değil. Genç nüfusu ile övünen ülkemizin elindeki kaynağı nasıl heba ettiğine bir bakalım.

2008 Küresel Girişimcilik Monütörü verilerine göre;

 • Türkiye’de %44 oranındaki girişimciler yeni bir iş kurmak için gerekli beceriye sahip olduklarına inanıyorlar. Ancak gelecek 3 yıl içinde yeni bir iş kurma beklentisi %21’e düşüyor.
 • Türk girişimciler yeni bir iş kurmak için gerekli beceriye sahip olduklarına inanıyorlar ancak eğitime önem vermiyorlar.
 • Türkiye’de okulda gönüllü olarak girişimcilik eğitimi almış kişi oranı %1,9. Zorunlu girişimcilik eğitimi almış kişi sayısı ise sadece %0,9. Toplamda ise %2,5 gibi bir oranla ülkemizde kişiler zorunlu veya gönüllü girişimcilik eğitimi alıyor. Şili, Slovenya gibi ülkelerde bu oran %24. Bu ülkelerden sonra ülkemiz verimlilik bazlı ekonomiler sıralamasında sonuncu sırada.

Tablonun ne kadar kötü olduğunu anlatmaya gerek yok.

Ancak ülkemizde farklı kollardan girişimcilerin eğitilmesi için az da olsa çalışmalar devam ediyor. KOSGEB ve TOBB gibi kurumlardan sonra Özyeğin Üniversitesi de bu yönde çalışmalar yapıyor.

Goldman Sachs’ın 10 000 Kadın Projesi Özyeğin Üniversitesi girişimcilik merkezinde yürütülmekte. Çalışma ile ülkemizde 340 kadın girişimciye eğitim olanağı sunulması hedefleniyor. Proje katılımcılarının da %20’si web girişim projelerine ayrılmış. Katılımcıların girişimci adayı değil şirketleşmiş girişim sahiplerinin olmasına dikkat ediyorlar. Bunun sebebi de eğitim sonrasında ölçme ve değerlendirmelerle verilen eğitimin girişimlerde başarısını ölçmek.

Fikirler, başlangıç projeleri, girişimler derken daha yapılması gereken bir çok şeyin olduğu aşikar. Girişimci eğitimleri ile beklentilerimiz hayalden gerçeğe döneceğini düşünüyorum. Zira elinde yol haritası olanla olmayan arasında çok büyük bir fark var.

Bu yazı Girişim kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Türkiye’de Girişimcilik Eğitimi için 3 cevap

 1. Geri izleme: Tweets that mention Girişim ve Eğitim | Girişimo -- Topsy.com

 2. sabri der ki:

  merhabalar,
  kosgeb tarafından verilen girişimcilik eğitimlerini araştırmıştım.ama girişimcilik eğitimi almak için işsiz olmak gerekiyor gibi bir koşul sundular.yanlış hatırlamıyorsam ytü deki birimdi. çalışan birisi bu eğitimi nereden alabilir? yardımcı olursanız teşekkür ederim.

  • Ömer Güzey der ki:

   Merhaba Sabri,

   Girişimin web üzerinden olucak ise Kosgeb’in eğitimine benzer ücretsiz bir eğitim henüz mevcut değil. Web üzerinden gerçekleştirdiğin girişim, fikir aşamasından çıkmış ve olgunlaşma sürecine girmiş ise e-tohum kamplarına katılabilirsin. Burada kendini kanıtlayıp elemeleri geçebilirsen profesyonel bir eğitim ve yatırımcıyı direkt karşında bulursun.

   Girişimin web üzerinden değil ise, hali hazırda okuyan ve çalışan girişimcileri eliyorlar. Özyeğin Üniversitesinin sosyal sorumluluk adı altında gerçekleştirdiği girişimciye destek programları var. Fakat bu programlardan yararlanabilmek için şirketleşmiş olman lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir