Tanıtımda Farklı Bir Yol – Startupswall

Startuplar için en zor adım ilk adımdır. İlk adımdan sonra gelen zorlukların arasında girişimin tanıtım çalışmaları gelir. Ne olursa olsun bir girişime gönül koyulduğunda hayatta kalması için kullanıcılara tanıtılması elzem. Farklı bir yol ile kullanıcılara ulaşmak istenirse Startupswall.com bu konuda biçilmiş kaftan. Siteyi incelediğinizde internet dünyasında bir fenomen olan başka bir çalışma daha aklınıza gelecek Million Dollar Home Page. Hatırlarsanız Million Dollar Home Page son kalan alanını da eBay üzerinden açık artırma ile satmıştı. Startupswall.com kaçıranlar için yeni fırsat sunabilir.

Bu sistemden yeni haberdar olanlar için kısaca anlatmak istiyorum. Siteyi farklı kılan özelliği daha önceki benzerinde olduğu gibi, sitede oluşturulan 1 milyon piksellik (pixel) duvardan alan satın alarak girişimlerin reklamlarının yapılabilmesi. Minimum 100, maksimum da 10 bin piksellik alanlar satın alınabiliyor ve her bir pikselin değeri 1 USD. Söz edilen sınırlar içinde istenilen büyüklükte alan satın almak mümkün. 24 – 48 saat süresince startuplar tanıtımlarını duvarda sergileyebiliyorlar.

Aslına bakarsanız 24 – 48 saat için minimum 100 USD ödeyip duvarda yer almak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Ek olarak hedef kitlenize ulaşıp ulaşamayacağınız da muamma. Site yöneticileri; “binlerce sayıda kullanıcı duvar üzerinden sitenize ulaşacak diye bir teklifte bulunmuyoruz” diye açık açık söylüyorlar zaten. Harcanan minimum 100 USD ile arama motorlarına reklam vermek daha yararlı bir yol olarak görülebilir. Ayrıca duvardaki reklam sayısı arttıkça girişimlerin farkedilebilirliği daha da düşecektir. Millione Dollar Home Page sitesinde olduğu gibi.

Bu kadar olumsuz düşünürken neden bu siteyi kaleme aldın diye düşünebilirsiniz. Hemen belirteyim ki asla site için olumsuz düşünceye sahip değilim. Sadece verdiği hizmette gözüme çarpanları, kişisel düşüncelerimi belirttim. Bu çalışmanın en güzel tarafı da, bize web girişimciliğinin sınırının, hayal gücünün ufkuyla sınırlandığını tekrar hatırlatması. Startupswall kurucuları Million Dollar Home Page’den esinlenerek de olsa bir hayal kurmuşlar ve henüz site yeni açılmış olmasına rağmen daha şimdiden 10 500 piksel satış gerçekleştirmişler. Bu takdir edilesi bir başarı.

Daha fazla uzatmadan yazımı asıl dikkat çekmek istediğim bir konuyla bitirmek istiyorum. Web girişimin uçsuz bucaksız dünyasında bırakın sınırları hayal gücünüz çizsin.

Bu yazı İnovasyon, Girişim, Pazarlama, Reklam kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir