Startup Haritası – Neredeyiz?

İnternet girişimciliğinin sürekli ivme kazandığı ülkemizde her geçen gün farklı ve dikkat çekici adımların atıldığına hep birlikte şahit oluyoruz. Yemeksepeti, Gittigidiyor, Hepsiburda, Blogcu ve Çember.net gibi ilk web-girişim dalgası hepimize ilham kaynağı oldu. Şimdilerde ise grup satın alma, private shopping, dikey siteler, sosyal medya siteleri

güncelliğini koruyor. İlk girişim dalgası da dahil olmak üzere yapılan çalışmaların ortak noktası, yurtdışındaki girişimlerin birer klonları olması. Zaten internet dünyası ve web-girişim konularına baktığımızda Amerika ve kıta Avrupası’ndan en iyi söylemle 3-4 yıl geriden geldiğimiz bir gerçek. Yapılan startup çalışmaları ile de bunu görmek çok kolay.

Datalysed.com, Crunchbase ve Cloudmade verilerine dayanan harita ortaya çıkartmış. Bu çalışma ile dünya üzerinde kaç startup çalışmasının olduğunu görebiliyoruz. Verilerin kesin sayıları yansıttığını söylemek yanlış olacaktır, çünkü bu çalışma genel bir bakışı ortaya koyuyor. Örneğin, Türkiye ile diğer ülkeleri karşılaştırmak mümkün. Startup sayısının web-girişimde kriterlerden birisi olduğunu düşünürsek, yukarıda bahsettiğim 3-4 yıllık geriden takip etme düşüncesine katılacağınızdan eminim.

Asıl konumuza dönersek, ülkemizin kat etmesi gereken daha uzun bir yol olduğunu haritadan rahatlıkla görebiliyoruz. Nüfusu neredeyse İstanbul’un yarısı olan İsrail’de dahi 400’ün üzerinde startup var. Ülkemizi Avrupa ve Amerika ile kıyaslamak şuan için pek mümkün gözükmüyor. 3-4 yıl içinde onların geçtiği yollardan geçeceğimiz ortada. Bu tablodan alınacak en güzel ders Amerika ve Avrupa’da başarılı olmuş startupları araştırıp, ülkemizin yapısına uygun girişimleri incelemek.

Bu yazı Girişim, Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Startup Haritası – Neredeyiz? için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Startup Haritası - Neredeyiz? | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir