Sosyal Ağ Üzerine

Girişimo’yu takip edipte David Fincher’ın yönettiği Sosyal Ağ filmini izlemeyen herhalde yoktur; varsa mutlaka izlesin. Son zamanların en gözde girişimlerden biri olan Facebook’un hikayesini tüm çıplaklığı ile Hollywood’un sihirli dokunuşuyla bir solukta izleyeceğiniz filmi değil de, filmin izleyici üzerinde ki etkisini irdelemenin daha akılcı olacağını düşünüyorum. Filmi izleyen herkeste oluşan ortak düşünce “bir girişimde de ben mi bulunsam ?!” veya “ kendi sosyal ağımı mı yaratsam?!” olunca da sorumlu bir Girişimo yazarı olarak kendi sosyal ağınızı kurmanızı sağlayacak bazı girişimleri sunmam gerektiğini fark ettim.

İlk sosyal ağ girişimi 1997 yapımı SixDegrees.com’dan ve  ardından günümüzdeki sosyal ağlara şekil veren öncü girişimler Friendster’dan ve Myspace’den sonra bugün tartışmasız sosyal ağların kralı Facebook’tur.  Facebook’un yayılması ile birlikte sosyal ağ yaratma isteği özellikle genç girişimcilerde inanılmaz derecede arttı; Ning, KickApps, CrowdVine, Me.Com, SocialEngine gibi bir çok girişim bu iç görüye cevap verecek kişisel sosyal ağ yaratan motorlar geliştirdi. Tüm bu girişimler içinden en etkili hizmeti Ning’in verdiğini de belirtmek isterim.

Eğer başka girişimler üzerinden sosyal ağ açmak istemiyorum diyorsanız, o halde Mark Zuckerberg gibi kod deryasına dalmanız gerekiyor. Fark yaratan küresel bir sosyal ağ yaratabilmek için insanüstü bir çaba gerekse de Girişimo takipçileri arasından elbet o farkı yaratacak biri çıkacaktır. (Sosyal ağ algoritmasını öğrenmek isteyenler adına bu link faydalı olacaktır.)

Bu yazı Etkinlik, Facebook, Girişim, Sosyal Medya kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir