Girişimo Röportaj : Shai Reshef, University of the People Başkanı

Önemi tartışmasız olan eğitimin günümüz teknolojisi ile harmanlayan e-eğitim modellerini daha önce “E-Eğitim Umudumuz…” adlı yazıda incelemiştik; yazıda da belirttiğimiz üzere yeni bir e-eğitim modeli olan University of the People’ın başkanı Shai Reshef ile yapmış olduğumuz çevrimiçi röportaj :

Öncelikle Girişmo takipçileri adına bu çevrimiçi röportajı kabul ettiğiniz için teşekkürler Sayın Reshef; dünyanın ilk ve ücretsiz olan çevrimiçi akademik eğitim fırsatını sunan University of the People’ın başkanı olarak bizlere fikir aşamasından bugüne kadar olan süreçten kısaca bahsedebilir misiniz?

Yıllarca süren eğitim hayatım ve dünyanın dört bir tarafını dolaşmam sonucu fark ettim ki; “iyi düzeyde eğitim ihtiyacı” herkesi ortak noktada birleştirmektedir. Üniversite eğitimi bir imtiyazdan öte bir hak olması gerektiğine inanıyorum; işte bu noktada UoPeople yüksek eğitimi demokratikleştirmektedir. UoPeople’ın ücretsiz eğitim felsefesi  tüm dünyaya ekonomik, coğrafi ve sosyal kısıtları aşarak eşit ve kaliteli olarak eğitim alma şansı tanıyor.

Bu anlayışla, Ocak 2009’da başladığımız günden bugüne, 110 farklı ülkeden 800’den fazla öğrenciyi kabul ettik.

E-Eğitim dünya’nın her köşesine yayılıyor ve böylelikle düne gore istenilen eğitime daha kolay ulaşma imkanı sağlanıyor. UoPeople, E-Eğitim projeleri arasında en heyecan verici olanlardan biri, bu noktada verdiğiniz eğitimin süreci ile ilgili sorular yöneltmek istiyoruz:

Herhangi biri üniversitenize başvurabilir mi veya herhangi bir başvuru koşulu mevcut mu?

Lise ve üstü seviyede bir eğitimi bitirmiş olmak, yeterli İngilizce seviyesine sahip olmak ve de webe bağlı bir bilgisayara sahip olmak kayıt koşullarımızı oluşturmaktadır. UoPeople kayıt süreci ile ilgilili önemli tarihleri ve detaylı bilgiyi web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Eğitim sürecinde kullanılan teknolojiden bahsedebilir misiniz?

Öğrencilerin eğitim kaynaklarına, derslere, forumlara, ödevlere ve sınavlara ulaşabilmeleri adına Moodle adında açık kaynaklı bir teknoloji kullanıyoruz.

Böylesine bir projeye can vermek oldukça zahmetlidir, eğer izin verirseniz biraz da girişimcilik süreci ile ilgili sorular yöneltmek istiyoruz:

Herhangi bir ücret talep etmeden böyle bir projenin devamlılığını sağlamak zor olsa gerek; fon temini sürecinden bahsedebilir misiniz?

Kendim 1 milyon $ hibe ederek UoPeople projesini başlattım. Yine de ücretsiz bir hizmet sağlamamız, 2000’den fazla gönüllümüzden kaynaklanmaktadır. Açık kaynaklı teknoloji, açık eğitim kaynakları ve çalışkan gönüllüler projenin devamlılığını sağlamaktadır.

E-Girişimcilikte, en zorlu ve en önemli süreç takımı kurmaktır; doğru akademik kadronun da takıma dahil olmasının gerekliliğinden ötürü takım kurmak sizin projenizde daha zor gözükmektedir. “Takım Kurma” süreci ile nasıl başa çıktınız? Ek olarak şuan bu takımı nasıl yönetiyorsunuz, Girişimo takipçilerine takımı yönetme konusunda tavsiye verebilir misiniz?

Amacımıza ve misyonumuza inanmış ihtiyacımız olan her alanda fevkalade başarılı, UoPeople’a zamanlarını ve deneyimlerini aktarabilecek gönüller bulduk. Düzenli olarak müfredatı tartışmak ve üniversiteyi geliştirmek adına buluşuyoruz.

University of the People, aslında ilk e-eğitim projesi değildir; her yıl yeni bir üniversite yeni bir çevrimiçi hizmet sunmaktadır. Sizce çevrimiçi eğitim almak isteyecek olan öğrenciler neden UoPeople’ı seçer?

Ücretsiziz ve başka bir alternatifimiz yoktur. Uluslar arası bir eğitim deneyimi ve dünyanın dört bir yanında ki öğrencileri bir araya toplayarak yüksek düzeyde talep edilen eğitim programları sunuyoruz.

UoPeople kesinlikle başarılı bir e-eğitim modeli sunuyor ve gönüllüleriniz ile bu projeyi büyütmeye devam ediyorsunuz. Son olarak, Girişimo takipçilerine bir girişimci ve UoPeople’ın başkanı olarak herhangi bir söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Amacınıza ve misyonunuza inanın. Etrafınızı yetenekli insanlarla çevirin. Benzer düşüncelere sahip olduğunuz örgütlerle çalışın. Asla pes etmeyin.

 

Şuan için öğrenim dili sadece İngilizce olan UoPeople’ın bizce en büyük eksiği akreditasyonu olmamsıdır. (Kısa zamanda bu eksikliği gidereceklerini umuyorum.) UoPeople programına katılmak, gönüllü olmak veya iş modelleri hakkında daha fazla soru yöneltmek isterseniz çekinmeden web sayfalarından iletişime geçebilirsiniz.

Benzer girişimlerin ülkemizden de çıkması dileğiyle…

 

Bu yazı Girişim, Röportaj, Yeni Medya kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Girişimo Röportaj : Shai Reshef, University of the People Başkanı için 1 cevap

  1. Müzeyyen Terlemez der ki:

    :Sorumluluk duygularının sınırsız gelişmiş olduğuna inandığım;Çok Kıymetli İnsan;” Shai Reshef ” i; ” ALLAH” ın buyrukları doğrultusun da ; ‘tüm insanlar’ın;eğitim ve öğretim de,’eşitlik ilke’sini,göz önünde tutarak,insanlık adına düşünüp,yapmış olduğu,günümüzün teknolojik gelişmelerine uygun, ‘çaba’ ve ‘çalışmaların’dan ötürü;öğrenme isteği olan her insanın elinden tuttuğu için,yoluna ‘ışık’ olduğu için de , yürekten kutluyorum.
    Kullanılan dil; “TÜRKÇE ” olarak ta verile bilir mi? Nasıl kayıt oluna bilir (Nasıl,ne şekil de nereye,başvuru yapılacağı,takip edilecek sürecin planlaması verile bilir mi) ?
    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir