Sen Olsan Ne Kadar Öderdin? – Howmutch

Her şeyin bir bedeli vardır. Türkçe’ye çevirdiğimizde farklı anlamlara kaysa da “ her şeyin bir ücreti vardır” diyerek anlatmak istediğim anlama dikkat çekeyim. Bu düşünce alışılmadık ve söz etmeden geçemeyeceğim bir girişimin kurucularına ilham vermiş, Howmutch. Howmutch, kullanıcılar tarafından akla hayale gelmedik şeylerin aday gösterilmesiyle fiyatlarının sorgulandığı bir platform. Benzerlerinden ayıran nokta ise sadece tek bir soru sorması “How much would you pay?” yani “ne kadar öderdin?”

Sitede sorulan sorulardan bir kaç örnek vermek istiyorum;

  • Aylık limitsiz kahve keyfi için Starbucks’a ne kadar öderdin?
  • Twitter’da milyon takipçinin olması için ne kadar öderdin?
  • Fred Wilson ile bir öğle yemeği için ne kadar öderdin?

Sorulara verdiğiniz değerlendirmeden sonra site diğer cevaplarla karşılaştırıyor. Ortalamadan ne kadar yukarıda veya aşağıda değer biçtiğinizi söylüyor. Cevap seçenekleri arasında paha biçilmez, uygulanamaz gibi seçenekler de  mevcut. Daha detaylı istatistiklere de ulaşmak mümkün. Sosyal ağlarla da ilişkilendirilmiş sitede bu detaylı istatistikler ile arkadaşlarınızın cevaplarını da görebiliyorsunuz. Değerlendirmeleri de eğlenceli, işe yarar gibi sekmelerle sınıflandırmak da mümkün.

İlerleyen süreçte farklı iş modellerinin geliştirilebileceğini düşünüyorum. Markalar ve firmalar için de çalışmaların yapılması mümkün. Çünkü Starbucks, mekanlarında bir ay sınırsız kahve içmeyi müşterilerinin ne düzeyde ücretlendirdiğini elbette merak edecektir. Bir diğer önemli nokta da Facebook üzerinden siteye login olunması. Böylelikle firma, kullanıcıların demografik bilgilerini de kolaylıkla edinmiş olacak.

Ülkemizde benzer sistemde çalışan bir site yok. Girişimciler için bir fırsat olabilir. Türkiye versiyonu çıkarsa benzerlerinden eğlenceli olacağını düşünüyorum. Malum ki Türk Zekası diye bir şey var. 🙂

Bu yazı Gelir Modeli, Girişim, Pazarlama, Reklam kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sen Olsan Ne Kadar Öderdin? – Howmutch için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Sen ne kadar öderdin? | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir