Sana Ne Düşündüğünü Soran Oldu – Eyje.org

Mutlaka sizin de fikirlerinizi yansıtmak istediğiniz konular vardır. Siyasetten sanata, mekanlardan dizilere kadar bir çok başlıkta düşüncelerinizi yazmanız için size bu şansı veren bir site var. Eyje.org

Eyje.org projesi ile kullanıcılar her hangi bir konuda yorum yazabiliyor, yazılanlara puanlar verebiliyor. Yazarların kendi arasında bir ağ oluşturmasına da imkan veren çalışma “Türkiye ne düşünüyor?” sorusuna odaklanıyor. Yapılan yorumlardan, yorumlara verilen puanlamalardan, konu hakkında yaş, cinsiyet, ülke, şehir, politik görüş ve siyasi görüş gibi çeşitli parametre yardımıyla Eyje istatistiki bilgi sunuyor. Bu sorularla “Türkiye Ne Düşünüyor?” sorusuna yanıt arıyor. Belirtmeden geçmeyeyim; şu günlerde billboardlarda sıkça karşımıza çıkan “Ne düşündüğünü sana soran oldu mu?” reklam kampanyası ile bir bağlarının olmadığını, projenin yöneticilerinden Onur Şimşekten öğrendim.

“Eyje nasıl çalışıyor?” sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Yukarıda bahsettiğim gibi bazı parametrelerle istatistsel bilgi çıkarmak hedefleniyor. Bu verileri elde etmek, kullanıcılar tarafından girilen bilgilerle bir yere kadar kolay olsa da özellikle yapılan yorumlardan sağlıklı oranlara ulaşmak oldukça güç olacaktır. Onur Şimşek’ten aldığımız bilgiye göre; eklediğiniz her yorum, tüm bilgilerinizle ve sayfaya verdiğiniz puanla birlikte sayfaya işleniyor. Girdiğiniz yorumlara verilen oylarla yorumun etkinliği azaltılıyor ya da çoğaltılıyor. Toplam üzerinden bir istatistiki sonuca varılıyor. Sayfaya eklediğiniz ilk yorumların ve sonraki yorumların etkinliğinin aynı olmadığı belirtiliyor.

Eyje 2007 yılından beri çalışmalarını sürdüren bir proje. Eyje.com üzerinden global olarak kullanıcılara ulaşıyor. Ülkemizde de Türkçe servis, Eyje.org adresinden 21 Şubat’ta beta olarak yayına başladı. Eyje, ülkemizde oldukça yaygın olan sözlük mantığının, sosyalleşmeye ve görselli entrylere izin veren yeni yüzü olarak düşünülebilir. Eyje.org sözlük mantığından farklılığını, sunacağı istatistiki bilgilerle gösterebilir.

Sitede kullanıcı yorumlarını bekleyen bir kaç başlığı paylaşmak istiyorum.

 

Bu yazı Girişim kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sana Ne Düşündüğünü Soran Oldu – Eyje.org için 1 cevap

  1. Attegiowded der ki:

    o Evet, muhtemelen bu yuzden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir