Risk Sermayesi ve Melek Yatırım

Geçtiğimiz ay katıldığım Webrazzi Gündem toplantısının konusu “Risk Sermayesi ve Melek Yatırım”dı. Toplantı katılımcılarına baktımızda girişimciler için kaçırılmaması gereken organizasyon olduğu görülüyor.İnternetin ve girişimciliğin melek yatırımcıları, duayenleri,  sektöre yön verenleri, ileriye dönük ayağı yere basan tahminlerin sahipleri ve sektörün içinde aktif çalışan dinleyici kitlesi bu yılın son Webrazzi Gündem Toplantısına katılanlardı.

LabX Genel Müdürü Fuat Sami, Inovent Gelen Müdürü Serhat Görgün, iLab Ventures Direkötürü Yüksel Dibekoğlu, Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Young Turk Ventures Kurucusu Cem Sertoğlu, Rhea Investments  Yönetim Kurulu Üyesi Memet Yazıcı ve Big Bang Ventures – Venture Partner olarak Pamir Gelenbe değerli görüşlerini paylaşan konuşmacıydılar.

Bir girişimci olarak sürekli zihnimde yer bulan soruların cevaplarını aldığımı söyleyebilirim. Bu vurguları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fikirlerin çok önemli olduğu girişimcilikte adım atılmazsa fikirlerin soyut varlıktan öteye geçemediği zaten aşikar. Toplantıya katılan konuşmacıların her birinin özellikle söylediği diğer bir konu ise takım. Fikir güzel ancak bu fikri her yönüyle organize edebilecek takım olmazsa yatırım şanslarını kaybettiklerinden bahsettiler. İyi bir fikir ve iyi bir takımınız varsa yatırım almak asla zor değil. Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, bir fikir para bulamıyorsa iki nedeni vardır.  1- Fikir iyi değildir. 2- Fikri hayata geçirecek takıma güven yoktur diyerek fikir ve takımın önemi vurguladı.

Yatırımcılar inanın bizler kadar yeni fikirler ve girişimler için heyecanlı. Birilerin gelip yatırım için kapılarını çalmalarını bekliyorlar. Bu süreç içinde tabi ki bazı beklentileri var. İlk görüşme için sayfalar dolusu yazı yerine, 1-2 sayfalık yönetici özeti ve işin özünü anlatan dolu dolu 10-15 sayfa slayt ile fikirleri sunmamız konusunda ipuçları veriyorlar. İş planının hazırlanması ve girişimcinin kendisine yol haritası çizmesinin önemini vurgulayan yatırımcılar zaman açısından verimli olması için tercihlerinin bu yönde olduğunu vurguluyorlar.

Yatırım tutarlarında ise geniş bi yalepeze var. LabX’in kuruncusu Fuat Sami’nin belirttiğine göre 85 melek yatırımcı portföyü ile 20 bin TL – 500 bin TL arasında yatırımla girişmcilere destek veriliyor. Ilab Ventures, Young Turk Ventures, Rhea Investments, Big Bang Ventures gibi yatırım kuruluşların daha büyük ölçekli girişimlere destek verdikleri toplantıda vurgulandı. Başlangıç olarak 2 milyon dolarlık girişimler sözü geçen yatırımcıların dikkatini çekmekte.

Yukarıda da belirttiğim gibi yatırımcıların bu heyecanı beni gerçekten umutlandırdı. İleriye dönük desteklenen yatırımların artacağı kesin. Ancak unutmamak gerekiyor ki; takım olmadan asla fikirler bi anlam ifade etmiyorum yatırımcıların gözünde. Katılımcılardan Rhea Investments – Yönetim Kurulu Üyesi Memet Yazıcı fikirlerin asla çalınacak diye korkulmaması gerektiğini hatırlattı. Zaten çalınacak fikir olduğunu düşünüyorsanız, o fikir çoktan yapılmıştır diyerek girişimcileri cesaretlendirdi.

İleriye dönük sektörel tahminlerin de konuşulduğu toplantı,  girşimciliğin fikre, fikrin detaylı planlama ile yatırım sermayesine, sermaye yönetiminin de sağlam bir takıma dayandığı ve bu üçlemenin birbirini tamamladığı şeklinde kısaca özetlenebilir.

Hayalimizi yaşamak için önce hayal kurmalıyız.

Bu yazı Melek Yatırım, Risk Sermayesi kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir