Markaların Online İtibar Yönetimi – BoomSonar

Bilişim Zirvesi ’10’da son gün olan 5 Ekim’de bir sunuma katıldım. Sunumda anlatılan çalışmayla gururlanmamak elde değil. Hemen konuya girmek istiyorum. BoomSonar.

Kendimdeki büyük bir eksiklik olduğunu düşünerek söylüyorum; bu sunum ile duymuş oldum BoomSonar’ı. Oysa birçok büyük marka ve ünlü kişi, BoomSonar’ın kullanıcı portföyünü oluşturuyor.

Türkiye’nin ilk Digital PR & Marketing ajansı olan Tick Tock Boom’un ilk ürünü olan BoomSonar, markaların internet ve sosyal medyadaki durumlarını görebileceği dev bir ayna. Zihninizde az da olsa bir merak uyandırdıysam detayları anlatmaya geçebilirim.

BoomSonar dijital PR ve online itibar yönetimi için internet üzerinden kullanılan bir araç. Markanın internet üzerinde, haber siteleri, forumlar ve benim için en önemli nokta olan bloglar, sosyal ağlarda yansımasını inceleyen bir arama motoru. Arama motoru dediğimde düşündüğünüz şeyi tahmin edebiliyorum: “Ee, google var!”. Evet, haklısınız Google var ama Boom Sonar’daki özellikler Google’da yok ve ikisi de ayrı amaçlar için üretilmiş. Bir tanesi aradığınız kelime hakkında size en çok işinize yarayacak bilgiyi vermeye odaklanırken diğeri aradığınız kelime hakkında anlık sonuç verebiliyor. Yani son yazılanları dakika bazında size sunabiliyor. Bir de sosyal medya takibi yapan firmalarla da karıştırmamalı. Çünkü, tamamen arama motoru üzerinden çalışan bu sistemde, markalar çalışmalarının sonuçlarını belirli bir ücret karşılığında öğrenebiliyor.

Özelliklere dönecek olursak, nedir bu özellikler?

Üstünde büyük emek harcanan yazılım ile bir çok arama seçeneğiniz var.

  • 150 bin site üzerinden eş zamanlı olarak bir markanın internet üzerindeki yansımasını alıyorsunuz.
  • Belirli dakika aralığında arama yapmak mümkün.
  • Sadece spor siteleri veya kadın siteleri gibi segmente göre sonuç gösterimi,
  • Anahtar kelimeler ile arama,
  • Rakip takibi,
  • Katagoriye göre arama, sadece şikayetlere odaklanmak gibi.

Ayrıca mecra değeri ortalaması dedikleri bir puanlama sistemleri var. Burda markanıza ilişkin değerlendirmenin internetteki etki alanını görüyorsunuz. Tabi ki bu etki alanı sonuçlara göre pozitif, negatif veya nötr olabilir. Başlatılan kampanya ile pozitif etki alanı oluşturmuş olabilirsiniz. Tam tersi bir durumda negatif bir etki de internetten yansıyor olabilir.

Sunumda Cüneyt Karakaya bir örnek verdi. Marmaris açıklarında bir operatörün kullanıcısı olan ünlü bir isim, hizmet aldığı 3G’de yaşadığı sorunlarla ilgili sosyal ağ üzerinden dert yakınmış. BoomSonar kullanıcısı diğer bir operatör de rakiplerini takip ederken, eş zamanlı arama ile bu durumu görüp Marmaris’ten bir tekne ile 3G modem hizmeti götürmüş. Bu durumda siz olsanız hangi operatörü tercih ederdiniz? J Ayrıca sosyal medyayı zaman kaybı olarak gören markalara ders olabilebilecek bir örnek bu.

Zirve sponsoru Turkcell, örnek olması açısından sunumda eş zamanlı olarak aratıldı. Ben de denemek için twitter hesabımdan “Turkcell Boom Sonar’da” yazdım. Aramada sonuç anında ekranda çıkınca performansına şahit olduk. Bu da güzel bi tecrübe oldu bizim açımızdan.

Kendi markanıza göre atayacağınız anahtar kelimelerle veya yukarıda yazdığım arama seçeneklerine göre veriler elde ettiniz diyelim. Peki nasıl yorumlanmalı? Alınan sonuçlar size raporlar ve grafikler halinde sunuluyor.  Bunların yorumlanması markanın iç dinamikleri ile ilgili. Çünkü tüm veriler elinizde ve gerisi size kalmış demektir.

Genel koordinatör Cem Çınlar, kurucu ortak Tevfik Bülent Öngün ve kurucu ortak Cüneyt Karakaya kendilerinin yazılımcı değil iletişimci olduklarını söylediler. Yazılımı bir programcı olarak değil, iletişimci olarak tasarladıkları için başarılı olduğunu özellikle belirttiler. Ülkemizden böyle güzel çalışmaların çıkması hem gururlandırıyor hem de umutlandırıyor beni.

Bu yazı İnovasyon, Sosyal Medya kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir