Geleceğe Bugünden Miras – Koleksiyonerim.com

Startup Weekend İstanbul organizasyonuna bir haftadan kısa bir süre kaldı ve girişimciler heyecanla fikirlerinin kabul edilip edilmediğini bekliyorlar. Fikirleriniz kabul edilmese bile izleyici olarak organizasyona mutlaka katılmalı.

Geçtiğimiz seneki organizasyondan bu zamana kadar çalışmalarını sürdüren iki projeden birisi olan Koleksiyonerim.com kurucusu Muazzez Bodur’la girişimi ve kadın girişimciler hakkında söyleşi yaptık. Muazzez Hanım’ın cümlelerine geçmeden önce kısaca siteyi anlatmak istiyorum.

Koleksiyonerim.com’da koleksiyonerlik hakkında bir çok konuya ulaşabilirsiniz. Koleksiyonunuz hakkında kısa eğitimler alabilir, elimizde olan bir parça için ekspertiz hizmeti alabilirsiniz. Dekorasyon danışmanlığı da yapan Koleksiyonerim.com, bu işe gönül vermiş insanların da buluşmasını sağlıyor. Online satış ile de sahip olduğunuz bir parçayı satabilir veya koleksiyonunuza yeni objeler ekleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz objelerin tamir  ve restorasyon çalışmaları için profesyonel destek alabilirsiniz.

Koleksiyon yapmanın  bir tutku olduğunu söylerler, bu çalışma bir tutkudan mı hayat buldu? Çalışmanın hikayesini kısaca alabilir miyiz?

Muazzez Bodur: Koleksiyon yapmayı sadece tutku kelimesiyle sınırlamak aslında eksik olur. Koleksiyon yapmak, severek özen göstermek, merak etmek, objeyi  hissetmek, öğrenmek, araştırmak, korumak evet sonra tutkuya dönüşüyor.

Çocukluğumdan bu yana babamdan geçen bir hissiyatla başladı. Eskiyi hissederek, merak ederek ve geçmişi araştırarak başladı. Sahip olmak duygusu beni çok mutlu etti. Koleksiyonerlik hakkında çok okudum. Her gün yeni bir şey öğreniyorum  ancak yetmiyor. Sonrasında ise tüm bunları paylaşmak için bir site kurmak istedim. Koleksiyonerim.com’un planını çıkarırken “Start Up Weekend” yarışmasına girdim. Yarışmada kendimle yarıştım ve çalışmam 500 projeden ilk 10’a girmeyi başardı. Baktım bütün katılımcılar beni destekliyor ben de kolları sıvadım ve başladım. Aslında çok hızlı gelişti. O kadar heyecanlıydım ki hem sevdiğim hem de kendimi bir girişimci olarak hissedebileceğim bir proje olması bana çok cesaret verdi. Geçtiğimiz yıldan bu zaman kadar da paylaşarak büyüdüğü için çok mutluyum. Koleksiyonerim.com benim hayatımda o kadar büyük bir yer ve anlam taşıyor ki sadece girişim demek eksik olur. Tutkuyla sarılırsan her girişim hayata geçiyor.

Oldukça pahalı bir hobi ile nokta atışı yaparak tam bir dikey site çalışması hazırlamışsınız. Ancak hem maliyetli hem de titizlik gerektiren bir konu olması bazı riskleri beraberinde getirdiğini düşünüyorum. Riski minimize etmek için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Muazzez Bodur: Bu çok çizgileri belli bir iş.  Ürün tedariği ve sonrasında koleksiyonere standart hizmeti vermekteki sorun benim en büyük riskim. Site üzerinden sattığım her ürün tek. Sitemde her ay bir konsept var ve konseptleri oluşturmak için bazen çok araştırma yapıp, farklı tedarikçilerle çalışmak zorunda kalıyorum. Ürün satıldıktan sonraki her  süreci çok iyi yönetmek gerekiyor. Her koleksiyonere aynı hizmeti sunmanız imkansız bu işte.

Koleksiyonerim.com’da  satılan bütün eserler başka koleksiyonerlere ait.  Risk ürün satıldıktan teslim sürecine kadar olan süreçte.

Ben riski azaltmak için satın alma aşamasında olan her koleksiyonerle sürekli iletişimde olup, teslimat gerçekleştiği dakikaya kadar takip ediyorum. Bu bir çok internet girişiminde imkansız ama bizim işimiz bunu gerektiriyor.

Siteniz üzerinden koleksiyon satışına olanak veriyorsunuz. Alıcı, satılan ürünlerin değerini nasıl ve nereden anlayabilir?

Muazzez Bodur: Bu sadece benim sitem için değil, koleksiyon obje, eski eşya ya da antika almak isteyen ve alacağı eser hakkında bilgi sahibi olmayan herkesin sorunudur. Maalesef ki ülkemizde koleksiyonerlere yönelik eğitim yok. Türkiye’de bir ekspertiz kuruluşu da yok. Ben eserleri seçerken kendi tecrübemin yanında çok güvendiğim kişilerin koleksiyonlarına sadece yer veriyorum. Eseri yollarken tarihçesiyle yolluyorum. Koleksiyoner ne zaman isterse eseri iade edebilir. Kısacası karşılıklı güvene dayalı bir alışveriş bu. Değerini anlayabilmek için bir başka ve en güvenilir yolu seçip bir müze eksperine eseri götürüp gösterebilirler.

Koleksiyoner sayısının ülkemizdeki durumu nedir? Bu konuda elinizin altında detaylı bir data base olduğunu düşünüyorum.

Muazzez Bodur: Aslında Türkiye de koleksiyoner algısı, dünyadaki kelime anlamıyla örtüşmüyor. Koleksiyon, collectible yani biriktirmek fiilinden dilimize girmiş. Türkiye’de ise koleksiyoner denilince akla çok zengin, paha biçilmez obje biriktirenler, güçlü aileler ve zenginler akla geliyor. Bence bu algı yıkılmalı artık, spesifik bir konuda obje biriktiren eski ya da yeni, küçük ya da büyük fark etmez, herkes koleksiyonerdir. 30 yıldır tesbih biriktiren birine siz koleksiyoner demez de ne dersiniz? Ya da 5 yaşından bu yana parfüm şişesi biriktiren bir kadına, elinde 2000 farklı çeşit oya barındırana… Bence Türkiye de en az 2 milyon kişi koleksiyon yapıyor bu anlamda. Bende 26 000 aktif koleksiyoner datası var.

Malesef ki ülkemizde koleksiyonerler kendilerine koleksiyonerim demekten korkuyor. İnsanlar yanlış anlar diye düşünüyorlar.

Sadece yurtiçi pazarda mı çalışıyorsunuz yoksa yurtdışı için de ticaretiniz var mı?

Muazzez Bodur: Ben sadece yurtiçinde satış yapıyorum tabii ki hedefim tarihi eser ve toprak altı dışında koleksiyonu yapılabilir objeleri yurtdışına da pazarlamak. Ama biraz daha yurtiçinde deneyim kazanmak istiyorum.

Ben aynı zamanda danışmanlık veriyorum, koleksiyon oluşturmak, koleksiyonlardaki eski parçaları bulmak, koleksiyonerlere hediye seçmek gibi. Koleksiyonerlerle günlük turlara çıkıp birlikte alışveriş yapıyoruz.

Geçtiğimiz yıl sizi Startup weekend yarışmasında izleme şansını bulmuştum. Koleksiyonerim.com yatırımcılardan o zaman hak ettiği desteği görmemişti. Şimdilerde yatırım almayı düşünüyor musunuz?

Muazzez Bodur: Ben start up weekende yatırım almak amaçlı girmedim, ilk 10 da olmak bile benim kendi projemi  sınamak için yeterliydi. Olsaydı tabii ki iyi olurdu. Finale kalan 50 projeden sadece 2 si hayata geçmiş, biri de Koleksiyonerim.com. Bence bu yeterli benim için. Evet bir melek yatırımcı bulursam neden olmasın?

Ülkemizde bırakın girişimciliği normal hayatta dahi bir çok zorlukla karşılaşan kadınlara girişimcilik serüveninizde neler tavsiye edersiniz?

Muazzez Bodur: Önce kendilerine güvensinler, hayalle başlıyor her şey. Hayal kursunlar, sonra bir cesaret planlasınlar, kendilerine küçük bir yol haritasıyla başlasınlar. Kadınların hayal gücünü kim tartışabilir ki?

Sonra biraz kaynak gerekiyor. İnanırlarsa, kendilerinde olmasa bile kaynağı bulmak için yatırımcı bulabilirler.

Kafadaki projeyi paylaşmak ve geri dönüş almaktan korkmasınlar. Aslında projelerimiz biz varsak var.  Sakın çalınır diye korkmayın arkasında siz olmadığınızda çalınacak bir şey yok.

Ben Startup Weekend İstanbul’da projeyi açıklarken tek amacım vardı; kurulan ekipten ve oradaki katılımcıdan proje hakkındaki fikirleri almak. Çok destek gördüm. Benzer organizasyonları asla kaçırmasınlar.

Türkiye’de kadın girişimcileri destekleyen Kagider gibi çok aktif dernekler var. Onları araştırıp destek alabilirler. Ben finanstan, hukuğa ücretsiz olarak bu tip derneklerden çok faydalandım.

Bir girişime başladığında kendilerini çok yalnız hissedebilirler ama yalnız değiller aslında. Girişimciliğe gönül veren veya bir şekilde adım atmak isteyen kadınlar Koleksiyonerim.com’dan bana ulaşabilirler. Seve seve kendilerine fikirsel olarak tecrübelerimle destek olabilirim.

Bu yazı E-Ticaret, Girişim kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir