Alışverişte Öğrencilerin Sosyal Ağı – Kampustenal.com

Yapılan araştırmaya göre ülkemizdeki 3 milyon üniversite öğrencisinin %93’ü ailesinden harçlık alıyor. Vakıf ve devlet üniversite öğrencilerini de kapsayan araştırmada, aylık olarak alınan harçlık ortalama 614 TL civarında. Düz mantık yürütürsek üniversite öğrencileri yılda ortalama 22 milyar TL harcıyor ve  öğrencilerin %33’ü de internetten alışveriş yapıyor. Öğrenci ekonomisine yönelik bu verileri aklımızın bir köşesinde tutalım.

Bu ekonominin tam merkezinde konumlanan bir siteden bahsetmek istiyorum; Kampustenal.com. H2B İnternet Teknolojileri firmasının sponsorluğunda Beykent Üniversitesi öğrencisi üç arkadaş (Cüneyt Koçak, Fatih Selim Karaca, Hamdi Uçak) tarafından hayata geçirilen proje ile öğrenciler, her türlü sıfır veya ikinci el eşyalarını site üzerinden satabiliyorlar. Kitaplardan elektronik eşyalara, mobilyadan ders notlarına kadar özellikle öğrenciler için can simidi olan ürünlerin alışverişi aynı kampüsteki veya farklı üniversitelerdeki öğrenciler arasında cereyan ediyor.

Sosyal alışveriş sitesi olan Kampustenal.com’a Facebook hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Üniversitenizi seçtikten sonra satmak istediğiniz ürünlerinizi listelemek size kalıyor. Site alışverişlerde ne alıcıdan ne de satıcıdan ek bir ücret talep etmiyor. Ancak kuruculardan Cüneyt Koçak’ın veriği bilgiye göre; ilerleyen süreçlerde üniversiteler arası alışverişlerde komisyon uygulamasına geçilecek.

Artık ülkemizde Gittigidiyor modeli olarak da bilinen C2C iş modelinde, harçlık ekonomisini hedefleyerek Kampüstenal.com’un nasıl farklılık yarattığına şahit oluyoruz. Halihazırda uygulanan bir çok modelden de farklı hedef grupları ile bir adım öne çıkmak mümkün. Henüz üniversite öğrencisi iken soyut fikri somutlaştırma başarısını göstermiş Cüneyt Koçak ve ekibini de kutlarım.

Araştırma verileri www.hurriyet.com.tr adresinden alınmıştır.

Bu yazı E-Ticaret, Girişim kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir