Hyperlocal Ads: Lokasyon Taraması

“Doğru zamanda, doğru yerde aradığınız tüm bilgiye ulaşmak.” “Bunu zaten yapıyoruz.” diye düşünmemek elde değil biliyorum. Google bu farkındalığı biraz daha artırıp bir adım daha ileri gidiyor. Akıllı telefonlar için Hyperlocal Search Ads arama hizmeti dün hizmete açıldı.

Nedir hyperlocal search ads? Bulunduğunuz lokasyonda restorant, hastane, tamir, araç kiralama vb. aklınıza gelebilecek birçok hizmeti haritada size mesafesi ile gösteren uygulama. Örnekle daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. İş için Avrupa’da her hangi bir ülkeye gittiğinizi farz edelim. Bu ülkenin damak tadı sizinkiyle asla uyuşmuyor. Hemen akıllı telefonunuzdan daha önceden tadına aşina olduğunuz bir markanın restoranı var mı diye araştırma yapıyorsunuz. Google Mobile Ads, bulunan mekanları mesafesiyle ve mavi yer imi ile size gösteriyor. Böylelikle hiç bilmediğiniz bir yerde istediğiniz hizmete, istediğiniz anda ulaşabiliyorsunuz. Aşağıdaki örnek ise Google Mobile Ads bloğundan alıntı.

Google Adwords hizmetinden farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan işletmeler reklamlarını yayınlayabiliyorlar.

Google CEO’su Eric Schmidt’in görüşü; gelecekte aramaların çoğunlukla mobil hizmetlerden olacağı ve gelirin çoğunluğunun bu yönde geleceği şeklinde. Google mobil arama reklam hizmetlerinin “soğuk kanlı” olarak geliştirileceği blogda söylenmiş. Zaten Eric Schmidt’in söylediğinden de anlaşılacağı gibi bu alanda yenilikler bizi bekliyor.

Bu yazı Android, Google, Lokasyon Taraması, Smartphone kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir