Görev Yönetimi – Action Complete

Mobil dünyanın bir yeniliğinden daha sizlere bahsetmek istiyorum. Ancak konuya girmeden önce kısa bir bilgi paylaşımına ihtiyacımız var. “Get things done (GTD)” Türkçemiz’e iş bitirici olarak tercüme edilmiş. Bu söylem bir yöntemin ifadesi ve David Allen tarafından ortaya atılmış. Temelinde ise görev yönetimi yatmaktadır. Yani yapılması gereken işlerin, sürekli hatırlanması yükünden kişiyi kurtarıp, iş bitirici sıfatı ile gerçek performansı görevler üstüne yoğunlaştırmak amaç edinilmiş. Görevleri de iletişim, sorumluluk ve bilgi yönetimi olarak sınıflandırmak mümkün. Asıl konumuz olan Android uygulaması bu metodolojiye dayandırılmış.

Peki bu uygulama ne gibi kazanımlar sunacak?

Action Complete isimli bu uygulama ile GDT metodolojisini hayata geçirmek ve görev yönetimine sadık kalmak oldukça kolay hale gelmiş. Action Complete ideallerinizi, hedeflerinizi tanımlayarak, bunlara ulaşmada kendinize yol haritası çizmenize ve hedeflerinize göre uygulamayı kişiselleştirmenize yardımcı oluyor.

GTD, 6 sorumluluk görüşünü içinde barındırıyor. Uygulama da GDT’den esinlenerek bu özellikleri eklemiş. Bu 6 görüş ise; amaç, vizyon, hedefler, odaklanılacak alanlar, projeler ve eylem olarak adlandırılmış.

Bu anlattıklarımızı biraz daha somut hale getirelim.

Web uygulamasının olduğu bu programın Android versiyonunda eylemler, bekleyen, projeler ve uzun vadedeki eylemler için 4 ana başlık oluşturulmuş.

Eylemler sekmesinden yeni görevler ekleniyor. Hangi katagoriye ait ise seçiliyor. Eylemlere veya içeriğine göre gruplamalar yapılabiliyor. İstenilen özelliğe göre de eylemlerin sıralanması, filtrelenmesi veya planlanması mümkün. İlerleyen süreçte yapılacaklar listesi, performans değerlendirmesi gibi tüm ana işlevler bu alanda gerçekleştiriliyor.

Bekleyenler sekmesinde ise, atanan zamana kadar bitirilememiş eylemlerin veya projelerin listesi tutuluyor. Gecikme sebepleri gibi detaylı bilgilerin bulunduğu alanda diğer proje ve eylemlerle de bağlantı kurulabiliyor.

Projeler bölümünde ise adından da anlaşılacağı gibi proje süreçlerini kişiselleştirip, ilerleme süreçlerini bir bütün olarak görebiliyorsunuz.

Pending alanında uzun vadeli eylem planları ve bunların detayları yer alıyor.

Konsantrasyon ve odaklanma sorununu her zaman yaşayan bir toplum olarak bu uygulama hem organizasyonlar hem de bireysel kullanıclar için oldukça faydalı. Çalışırken konuya odaklanmak ve konsantrasyonu yitirmemek, işin sonuna en verimli şekilde ulaşmak için oldukça önemli.

Bu yazı Android, Mobil Uygulama, Smartphone kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Görev Yönetimi – Action Complete için 2 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Görev Yönetimi | Girişimo -- Topsy.com

  2. Tuğçe der ki:

    ellerine sağlık.. gururlandım android kullandığım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir