Girişimo Röportaj : Birleşmiş Milletler IT Danışmanı Dr. Dennis Anderson

Bilişim Zirvesi ‘10’da ki “Gelecek 10 Yılda CIO’ları Neler Bekliyor?” sunumu ile Dr. Dennis Anderson tüm katılımcıları etkilemişti. Sunumun sonunda verilen molada vakit kaybetmeyerek kendisi ile küçük bir sohbet imkanı bulmuş ve Girişimo takipçileri için bir röportaj sözü almıştık. İşte karşınızda Dr. Dennis Anderson ile yaptığımız IT sektörü ve girişimcilik odaklı röportaj :

G: Türkiye IT sektörünün gelişmiş ülkelerde ki izlenimi nasıldır?

D: Türk IT sektörünü gelişmiş ülkelerin çoğu hala pek bilmemektedirler. Gelişmiş ülkeler için denenmemiş ve kestirilemeyen bir konumlandırmaya sahip Türk IT sektörü yine de büyük bir potansiyele sahip. Türkiye’nin sahip olduğu iyi eğitimli genç nüfus gelişmiş ülkeler için önemli bir fırsat teşkil ediyor.

G: IT’nin geleceğinde bizleri neler bekliyor ve Türkiye’nin gelecekte ki konumu nerede olacaktır?

D: IT devrimi daha yeni başladı. Bu devrim ise işletme anlayışında inovasyonu tetikliyor. Eğer Türkiye genç girişimciler ve yabancı şirketler için işletme dostu bir ortam yaratabilirse, bölgesinde ki IT merkezi olacaktır.

G: İnternet’in küresel olarak standart kurallara bağlanmasının küresel çevrimiçi ekonomiyi iyileştireceğini düşünüyor musunuz?

D: Küresel standartlara sahip olmak gerçek işe daha iyi odaklana bilmek ve küresel e-işletmeleri büyütebilmek adına bir gerekliliktir. Günümüzde, gerçek bir küresel çevrimiçi ekonomiye sahip olmamızı engelleyen birçok bariyer mevcut. İşlem ücretlendirmesi, gümrük tarifeleri, döviz dönüşümü vb. gibi konularda anlaşmamız gerekiyor.

G: Web’in geleceği nasıl olacak ve Web 3.0 dönemi dünyamıza ne getirecek?

D: Bilişim Zirvesi 2010’da verdiğim konuşmada vurguladığım üzere, Web 3.0 onlarca yıl sonra yarattığımız sisteme zeka katmakla ilgilidir. Web’in geleceği insanlara gerçek veriye dayanarak daha iyi seçimler yapmalarını sağlayacaktır.

G: IP TV dönemi başladı, gelişmeler ve bu teknolojinin olası etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

D: IP TV hala çok genç. Herkesin web’e kaydığı bir dönemde Televizyona yeni bir hayat verecektir. IP TV ile interaktivite daha çok artacaktır. Web ile TV ayrımı yapmak zorlaşacaktır.

G: E-Devlet sistemi Türkiye’de henüz yeni gelişiyor. E-Devlet sisteminin gelişim aşamasını etkileyecek önemli noktalar nelerdir? E-devlet toplumu ve IT sektörünü nasıl etkileyecektir?

D: E-devlet’in vatandaşlar için çalışması ve devlet servislerini geliştirmesi için, iyi yönetişimli, saydam ve vatandaş merkezli bir sisteme sahip olmak çok önemlidir. Dikkatli tasarlanmış bir e-devlet sistemi, devlet’in sağladığı hizmetleri geliştirmesinin yanında kurulan kamusal veya özel ortaklıklar ile gelir sağlanacaktır. Güçlü ulusal bir IT ve e-devlet stratejisi verimli bir e-devlet için şarttır.

G: Son olarak, Türk girişimciler için tavsiyeleriniz nelerdir?

D: IT sektörü yeni işletmeler yaratabilecek, Dünya’yı büyük bir sermaye yatırımı olmadan değiştirebilecek bir alandır. Türkiye’nin küresel bir ekonomik güce sahip olmasıyla, ekonomi daha çok hizmet ve teknoloji bazlı olacaktır; yani imkanlar limitsizleşecektir. Sonuç olarak Türkiye’de yeni cesur fikirler yeni işletmeler doğuracaktır.

İnternet hayatımıza girdiği günden bugüne yaşadığımız değişimin büyüklüğünü düşündüğümüzde yarının IT gelişmelerinden doğan değişimin büyüklüğünü kestirmek çok güç; ancak Dr. Dennis Anderson gibi büyük zekalar sayesinde tahmin etme şansına erişebiliyoruz. Türkiye’nin bulunduğu konjonktüre göre doğru adımlar ile küresel çevrimiçi ekonomide yerimizin sarsılamayacak derecede güçlü olacağı aşikar. Web 3.0, IP TV ve E-devlet yarın ki değişimin bugününü temsil ediyorlar, fark yaratmak için önce bu teknolojileri iyi incelemeli sonra Dr. Dennis Anderson’a kulak vermeliyiz “Yeni cesur fikirler, yeni işletmeler doğuracaktır.”.

Dr. Dennis Anderson’a Girişimo ailesi adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eğer merak ettiğiniz başka soru/sorular var ise yazıya yorum olarak ekleyebilir veya çekinmeden bize iletişim’den ulaşabilirsiniz.

Bu yazı İnovasyon, Röportaj, Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Girişimo Röportaj : Birleşmiş Milletler IT Danışmanı Dr. Dennis Anderson için 2 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Girişimo Röportaj : Birleşmiş Milletler IT Danışmanı Dr. Dennis Anderson | Girişimo -- Topsy.com

  2. Geri izleme: Girismo interviews Dr. Anderson on the role of the Turkish IT sector for development | NABU – Knowledge Transfer Beyond Boundaries

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir