Girişimo Röportaj : Analograf.com

Dijitalleşen dünyamızın en gözde parçalarından biridir fotoğraf makineleri; ancak dijitalleştikçe içinde ki o gizemli ruhu yitirmiştir fotoğraf sanatı. İşte o ruhu korumak isteyen benim gibi niceleri analog makinelerden kopamamıştır. İşte analog makinelerden kopamayanlara güzel bir girişim haberi: Analograf sizlere “Analog yeniden” diyor.

Analog makinelerle ilgili çevrimiçi araştırma yapıyorken karşıma çıktı Analograf. Hemen Girişimo ailesi olarak iletişime geçtik ve çok kısa bir sürede samimi Analograf ekibi ile girişimleri hakkında çevrimiçi bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Analograf’ın fikir babası Ümit Doğan ile yaptığımız çevrimiçi röportaj :

  • Fotoğraf sanatında analog makinelerin yerini fark eden ve fark ettiren Analograf,  kendini nasıl tanımlıyor?

Analograf analog fotoğrafçılıkla ilgilenen ya da ilgilenmek isteyen insanlara seslenen, onların bu tutkularını ve arayışlarını destekleyen, dijital olandan biraz da olsa kurtulup iç yaratıcılığımıza dönmeyi arzulayan ve Zenith’lere, Lübitel’lere, Lomo’lara, LC-A’lere, Smena’lara saygı duruşunda analog fotoğrafçılık ruhunu geri getirmeye çalışan bir oluşum. Temel amacı dijital fotoğrafçılığa yönelik giderek artan ilgiyle beraber unutulan Analograf tutkusunu yeniden canlandırmak. Sürekli güncellenen sitesinde analog fotoğraf severlere ülkemizde bulmakta zorlandıkları fotoğraf makinelerine ulaşma imkanı sunuyor. Fakat tek amacı elbette bu değil. Analog fotoğrafçılığın keyfini yaşamak ve yaşatmak için kendi çektikleri fotoğrafları paylaşma, makineler ve çekimleri hakkında bilgi edinme ve teknik sorularına cevap bulma olanaklarını da sunuyor. Takvimindeki analog fotoğrafçılık söyleşileri, etkinlikleri, gezileri, yarışmaları ve sergileriyle analog tutkunlarını biraraya getirmeyi, deneyimlerine ortak olmayı, paylaşımları arttırmayı ve fotoğraf heyecanını canlı tutmayı istiyor.

  • Bir girişim olarak Analograf’ın temelleri nasıl atıldı; kuruluş hikayesini Girişimo takipçileri ile paylaşır mısınız?

Her şey analog fotoğraf çeken bir arkadaşımın fotoğraflarımı çekmek istemesiyle başladı. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcı derecede dikkat çekiciydi. Gören herkes fotoğraflara tam anlamıyla bayıldı. Böylece analog fotoğraf çekmeye ben de başladım. Önceleri Çin’e giden bir arkadaşımdan bir kaç Holga makine istedim. Sonra bunları ikinci olarak sattım. Baktım ki böyle bir talep var o zaman internet üzerinden satışlara başladık. Bunu yapabilmek için de kurumsallaştık ve Analograf markası doğdu.

  • Analograf neden çevrimiçi pazarı tercih etti?

Analog fotoğrafçılık “eski ama yeni” bir pazar olduğundan tutunamama riskimiz oldukça yüksekti. Bu riski aza indirmek için maliyetlerimizi düşürmemiz gerektiği açıktı. Çevrimiçi pazarı seçmemiz özellikler ilk kurulum maliyetlerimizi büyük oranda düşürdü. Pazarlama ve satış prosedürlerimizi esnek ve dinamik bir şekilde online gerçekleştirebildik. Çoğu gençlerden oluşan müşteri kitlemizin dijital ortama yakınlığı da ayrı bir neden.

  • Girişiminizin ilk adımlarında çektiğiniz zorluklardan ve bu zorlukları aşmak için yaptıklarınızdan bahseder misiniz?

Web sitemizin ilk versiyonunu Pakistan’lı bir yazılım ekibine bin bir güçlükle yaptırabildik. Uzun bir süre yeni versiyonlar için Türkiye’de birlikte çalışabileceğimiz bir yazılım ekibi aradık. Fakat şunu gördük ki müşteriye özel yazılım geliştiren şirketler çok para istiyorlar. Bu durumda serbest olarak çalışan yazılımcılarla çalışmanız gerekiyor. Fakat bu durumda da sorumlulukların takibi konusunda problem yaşıyorsunuz. Kendi firmasını kuran bir arkadaşım bu noktada bana yardımcı oldu. Biz ona web sitemizin kaynak kodlarını gönderdik ve üzerine makul bir fiyat verip sitemizin sırayla 2., 3., 4. versiyonlarını yaptırdık. Şimdi de 5. versiyonu üzerinde çalışılıyor.

Fotoğraf makinesi ithalatı için gerekli şartların sağlanması bizi zaman ve maliyet açısından en çok zorlayan konu oldu. Bir çok ön şartı sağlamak ve bunların takibi için bir gümrük danışmanıyla çalışmak durumunda kaldık.

  • Girişimci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Problem yaratıcı değil problem çözücü olsunlar. Başarının gelip geçici olduğunu ve aslolanın çalışmanın kendisi olduğunu unutmasınlar. Hemen sonuç almak için değil uzun vadede devamlı sonuç almak için karar alsınlar.

Analograf çevrimdışı bir niş pazarı çevrimiçine taşıyan ülkemizde ki nadir girişimlerden biri olduğundan Girişimo ailesi olarak takip etmeye ve başarılarından elimizden geldiğince sizleri haberdar etmeye çalışacağız. Girişimlerinde Analograf ekibine nice başarılar ve fotoğrafi ile ilgilenen takipçilerimize de yeniden iyi analoglamalar diliyoruz.

Bu yazı E-Ticaret, Girişim, Röportaj kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Girişimo Röportaj : Analograf.com için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Girişimo Röportaj : Analograf.com -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir