Friendfeed Dünyasına Türkiye’den Mobil Uygulama

Türkiye’de Friendfeed kullanımının dünyada ilk sırada yer alması Friendfeed’in Türk geliştiriciler açısından da ilgi çekmesine neden oluyor. Türkiye’de geliştirilen en son uygulama ise ffBasic.

Friendfeed Basic’in kısaltılmış hali olan ffBasic, cep telefonu ve diğer mobil cihazlar için Friendfeed’in temel özelliklerini sunuyor. Friendfeed’in normal siteler ve Türkiye’de çok kullanılan iPhone versiyonunun gelişmiş bir web tarayıcısına ihtiyaç duyması bir çok cep telefonunun ya da basit bir tarayıcıya sahip olan diğer mobil cihazlar tarafından kullanılamamasına sebep oluyor. İşte bu noktada ffBasic, Facebook Mobil’i anımsatan arayüzüyle bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.

Biz de Girişimo olarak ffBasic’in geliştiricisi olan Sinan Yüce’yle görüştük:

ffBasic nedir ve neden böyle bir siteyi yapmaya karar verdiniz?

ffBasic genel olarak cep telefonları ya da diğer basit tarayıcılara sahip olan cihazlar için temel Friendfeed deneyimini sunan bir web sitesi. Sitenin çıkış hikayesini şöyle anlatayım. Gün içinde gerek laptopumla gerekse de cep telefonundan Friendfeed’i sık kullanıyorum. Bir gün cep telefonum bozulunca tamire verdim. Fakat tamir biraz uzun sürünce de eski bir Blackberry’yle idare etmek zorunda kaldım. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları kendi mobil siteleri sayesinde çok rahat kullanabilirken Friendfeed için böyle bir mobil deneyim sunan bir servis ya da site yoktu. Daha sonra Friendfeed API’sini biraz kurcalayınca “neden benzer bir şey de Friendfeed için olmasın” diye düşündüm ve siteyi geliştirmeye başladım.

ffBasic’i farklı mobil platformlar için uygulama olarak sunmak yerine neden mobil bir web sitesi olarak sunuyorsunuz?

Dediğim gibi başlangıçta “Feature Phone” denilen ve Türkiye’de bir çok insanın sahip olduğu basit mobil cihazları hedef aldım. Nihayetinde en son akıllı telefonlar mevcut siteyi ya da iPhone versiyonunu kullanabiliyor. Bu segmentteki cihazlara bakınca da hepsinin ekran boyutu, geliştirici dili vs. farklı spesifikasyonlara sahip olması hem kullanıcı açısından hem de geliştirici açısından sıkıntılara sebep olabiliyor. Basit bir web arayüzünü kullanarak servis vermenin daha kolay olacağını düşündüm. Kaldı ki sitenin şu haliyle ilk versiyon Nokia Series 40 telefonlardan tutun da en son iPhone, Blackberry, Android telefonlara kadar bir çok cihazda kullanılabilmesi mümkün.

Peki ileride iOS, Android ve Blackberry gibi platformlara özel native bir versiyonunu düşünüyor musunuz?

Halihazırda Android için bir çok seçenek bulunuyor. iPhone içinse Friendfeed’in kendi iPhone versiyonu son derece başarılı. Bir tek Blackberry için böyle bir uygulama henüz yok. Doğrusu ffBasic kullanıcılarının da bu yönde bir isteği var. Ama şimdilik webden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Ama yine de bütün cep telefonları için çok basit bir bookmark uygulama hazırladım.

Bu “bookmark uygulama” tam olarak ne işe yarıyor?

Bu uygulama hemen hemen bütün cep telefonları için yüklenebiliyor. ffBasic bookmark uygulaması da cihazın varsayılan tarayıcısında www.ffbasic.com adresinin açılmasını sağlıyor.

Kullanıcı profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok fazla tanıtımını yapmadığımız ffBasic’i sadece Friendfeed grubu üzerinden duyurduk. Genel olarak İtalya ve Türkiye başta olmak üzere Rusya, İngiltere, Brezilya ve ABD’den ziyaretçi alıyoruz. Kullanıcıların önemli bir kısmı Blackberry cihazlarına sahip. Onun ardından Series 40 ve Symbian’lı Nokia telefonlar geliyor. Sitede geçirilen ortalama süre ise 14 dakika civarında.

Biraz da Friendfeed’den bahsedelim. Friendfeed’in uzun bir süredir kendi haline bırakıldığı ve yakında kapatılabileceği söyleniyor. Böyle bir platforma yatırım yapmak ne kadar doğru?

Friendfeed’in yaklaşık 1.5 yıl önce Facebook tarafından satın alınmasının ardından kendi haline bırakıldığı doğru. Bundan da Facebook’un daha çok Friendfeed ekibiyle ve teknolojisiyle ilgilendiğini anlıyoruz. Fakat geçtiğimiz günlerde Friendfeed’in dört kurucusundan biri olan Paul Buccheit Facebook’tan ayrıldı. Yine Paul Buccheit’in Facebook satınalması sırasında Friendfeed’in açık kalmaya devam etmesi için bir istekte bulunduğu söyleniyor. Kaldı ki şu an Facebook’ta CTO görevini yürüten ve o dört kurucudan birisi olan Bret Taylor da Techcrunch’a verdiği bir röportajda Friendfeed’le ilgili “bağımsız ve sürekli olarak yayına devam edeceğini” söyledi.

Friendfeed’in Türkiye’de bu kadar kullanılmasının sebepleri sizce neler? Bundan sonrası için öngörüleriniz neler?

Bence Friendfeed’in Türkiye’de popüler olmasındaki sebeplerin başında ilk zamanlarından beri Türkçe desteğinin olması geliyor. Yine resim, video ve müzik paylaşımının çok kolay ve basit olması bu tür medyaları çok fazla kullanan bir millet olarak bize hitap ediyor. Friendfeed’in Facebook satın almadan yaklaşık 1 yıl önce devreye aldığı gerçek zamanlı güncellemeyle tartışma/diyalog olayını yeni bir boyut katması da ikisini de çok seven bir halk olarak tam da aradığımız bir şeydi gibi (gülüşmeler). Friendfeed’in kendisinin yeni özellik ya da yenilik sunacağını bilmiyorum ama halihazırda çok iyi tasarlanmış bir API’si (uygulama programlama arayüzü) var. Eminim Türkiye’den ve dünyadan bu API’yi kullanan yaratıcı uygulamalar çıkacaktır.

Röportajınız için teşekkürler… ffBasic’e başarılar diliyoruz.

Asıl ben teşekkür ederim. Bana blogunuzda yer verdiğiniz için.

Bu yazı Mobil Uygulama, Smartphone kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Friendfeed Dünyasına Türkiye’den Mobil Uygulama için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Friendfeed Dünyasına Türkiye'den Mobil Uygulama | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir