Açık Kaynak Kodlu Sosyal Ağ – Feykin

Türk internet kullanıcısı farklı farklı nedenlerden de olsa sosyal ağları çok sevdi, seviyor ve de sevecek. Hayatımıza bir çok sosyal ağ girdi, bir çoğu da bir anda çıktı ; kalıcı olanlar ise hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Günümüzde milyar dolarlar değerinde ki sosyal ağlara baktıkça hayallere dalmışızdır çoğumuz; ancak içimizden bazıları hayalleri bir kenara bırakıp bu işi yapmak içi çoktan kollarını sıvamış, Feykin ekibi çok kısa bir süre sonra dünya’da ses getirecek bir Türk sosyal ağ projesini kullanıma açacak.

Çok zaman önce değil Aralık 2010’da projelerini Türk İnternet kullanıcısı ile paylaşan Feykin ekibi, kısa zamanda uzun yol katetti. Amaç günümüzde bağımlısı olduğumuz tüm sosyal medya araçlarının bir kolajını ortaya koyarak, internet kullanıcılarına mümkün olabilecek en iyi paylaşım platformunu açık kaynak koduyla beraber sunmak. Sosyal medya araçlarının kolajı dediğim anda aklınıza , haklı olarak, Friendfeed geliyor; Feykin ekibi bu duruma şöyle karşılık veriyor : “Feykin projesi kesinlikle bir Friendfeed kopyası/klonu değil bu projeyi kullanıcılar için birkaç adım ileri taşımayı hedefleyen bir açık kaynak kodlu proje olarak tasarlandı.”. “Açık Kaynak Kodlu Proje” yani herhangi bir gelir beklentisi olmayan bir proje olarak Feykin donanımlı kullanıcının da desteği ile bu açık kaynak kodunun kullanıcı etkileşimi ile olgunlaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Kullanıcı yorumları ve yardımlarıyla oluşacak Feykin’in son hali tüm dünyanın kullanımına açık olacak; yani sahibi tüm insanlar olacak.

Bu tip projelerin yürütülmesi gerçekten zordur; H2B İnternet Teknolojileri sponsor olarak bu projenin ayakta kalmasını sağlamaktadır. Kısa bir zaman sonra Feykin’in alfa sürümü yayınlandığında, projeyi daha yakından inceleme fırsatı bulacağız. O ana kadar işin ucundan tutup bu projenin bir parçası olmak isteyenlere Feykin’in kapısının sonuna kadar açık olduğunu hatırlatalım. (Yazılıma, tasarıma olan yardımların dışında son zamanların popüler konusu sosyal medya yöneticiliği adına destek vererek Feykin’i  bir okul gibi kullanabileceğinizi düşünüyorum.)

Friendfeed’in geliştirilmesi durdurulsada özellikle ülkemizdeki talep tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Bu noktada öncelikli amaç olarak Friendfeed’in eksikliklerini doldurup üzerine eklemeler yaparak daha güçlü bir sosyal medya deneyimi yaşatmak isteyen Feykin’e başarılar diliyoruz. Umuyoruz ki sosyal ağları seven internet kullanıcımız, Feykin ile daha da çok sevecek.

Bu yazı Girişim, Sosyal Medya, Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Açık Kaynak Kodlu Sosyal Ağ – Feykin için 6 cevap

 1. Proje inşllah ses getir ama şimdiden kendi çapımda bir protesto başlattım ilk çıkış dili neden inglizce?

  • Çağlar Ababay der ki:

   “dünya’da ses getirecek” iddasından dolayı olmalı.

  • Can Erdoğan der ki:

   Projenin İngilizce olmasının sebebi dünyaya açılmayı hedefleyen bir proje olmasından dolayı. Ancak ilk sürümlerden itibaren dil desteğiyle birlikte geliştirilmeye devam edeceği için mutlaka ilk destek Türkçe olacak.
   İlginiz için teşekkürler

   • İbrahim der ki:

    Gerçekten yanlış bir taktiksel hataya düşmüş proje yürütücüleri, çıkış dili TÜRKÇE olmalıydı.. Şu anda yürüttüğümüz anketler ile açıkca görülüyor ki internet kullanıcı kitlemizin yaklaşık %70’i friendfeed’in ne olduğunu bilmiyor. Amaç bu durumdan istifade etmekse bu proje akıllı reklam taktikleriyle sadece TÜRKÇE yayın yaparak başarıya ulaşabilir..

    • Can Erdoğan der ki:

     Yorumun için teşekkürler İbrahim fakat projenin amacı dediğim gibi sadece Türklere hitap etmek değil. İlk olarak Dünyadaki Friendfeed kullanıcıları arkasından diğer tüm sosyal medya kullanıcıları hedef kitlesi içerisinde bu projenin.
     O yüzden projeye İngilizce başlanması gerektiğine karar verildi. Tabi bu durum Türkçe desteğinin olmayacağı anlamına gelmiyor. Projenin ilk sürümünden itibaren hali hazırda Türkçe desteği de sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir