Etohum – Grup Satın Alma

Satın alma girişimlerinin ne kadar önemli bir girişim olduğunu dünkü etohum eylül ayı toplantısında tekrar hatırladık. Grupanya, Markapon, Grupfoni, Sehirfirsati, Ekoloni ve Grupca gibi sektörün öncüleri ve güçlü aktörleri Mackolik Complex’deki toplantıya katıldılar.

Tüm katılımcıların ortak fikri; grup alışverişin sadece bir internet girişimi olmadığı, aynı zamanda bir pazarlama stratejisi olduğu yönündeydi.  Bu sistem ile çalışan ve grup alışverişin dünyadaki öncülerinden olan Groupon’un online pazarda 1 Milyar $ ciroya en kısa zamanda ulaşan şirket olması da bunun bir kanıtı niteliğinde.  Forbes Groupon’u kapak konusu olarak ele almıştı.

Genel hatları ile grup alışveriş sitelerinde şimdiye kadar en çok rağbet gören fırsatlar ikiye ayrılıyor; birincisi ihtiyaçlar ki bunu yemek-içme olarak da isimlendirebiliriz. Bir diğeri ise keyif başlığı altındaki fırsatlar; bunlara dans ve masaj örnek olarak verilebilir. Ancak unutmamalı ki, ilk olarak grupanya kurucu ortağı Alemşah Öztürk tarafından Türkiye’nin kıl sorununu çözüyoruz dediği epilasyon fırsatları. 🙂

Tüketiciler açısından bakıldığında yüksek oranda indirim almaları büyük bir keyif. Tabi ki müşteri memnuniyetini önplanda tutan firmaların her zaman bir adım önde olduğu bir gerçek. Toplantıda fırsatları satın alanlar için mekanların veya tedarikçilerin “ucuzcu” mantığını tüketiciye yansıttığı dile getirildi. Katılımcılar buna tedbir olarak servis kalitesini düşüren tedarikçilere, anlaşmalarla yaptırımlar yüklendiği, işletmeye dayalı problemlerde tekrar bu firma ile çalışmama kararı da aldıklarını belirttiler. Tedarikçiler için de büyük bir fırsat olan bu inovatif pazarlama şekli hem reklamlarını yapıp hem de para kazanmaya odaklı. Alemşah Öztürk’ün ifadeleri ile; fırsatı satın alan müşterilere tedarikçinin reklamı yapılıyor, müşteri mekana adım atıyor ve aynı zamanda tedarikçi para kazanıyor.

Grup satın alma siteleri için en iyi reklamın iyi bir fırsat sunmak olduğu gerçeğini herkes üstüne basarak söyledi. Örneğin Ekoloni pazarlama direktörü Elbruz Erdoğan’ın belirttiğine göre konser, yeme-içme gibi fırsatları sunarken ziyaretçi sayıları belirli bir düzeyde olup epilasyon fırsatı ile bu sayıyı binlere çıkardıklarını söyledi. Ancak reklamın da kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Bu konuda en sık başvurulan yer de tahmin ettiğiniz gibi Facebook ve Google Adwords.

Piyasadaki rekabete ilişkin fikir; sektörde bir çok oyuncunun olacağı ancak bunların çok azının kalbur üstünde kalacağı yönünde.

Konuya ilişkin toplantı notlarını firma bazında sizlerle paylaşmak istiyorum.

Grupanya

7 mayıs 2010 tarihinde fiilen hayata geçen projede 30 kişilik bir ekibin mutfakta çalıştığı kurucu ortağı Alemşah Öztürk tarafından toplantıda belirtildi. İstanbul ve Ankara’da fırsatlar sunmaya devam eden Grupanya yakında İzmir’lilere de cazip olanakları sunmaya başlayacak.  8,5 Milyon TL’lik indirim kazandıran grupanya şimdiye kadar 85 bin fırsatı üyelerine sunmuş.

Müşteri memnuniyetinde para geri iade gibi seçeneklerin de olduğu Grupanya, çalışmalarını daha çok sosyal medya üzerinden yürütüyor.

Markapon

Sitelerinde adet göstermeyi yapmayan Markapon, kendilerini grup alışveriş sitesi değil, fırsatların sunulduğu yer olarak konumlandırıyor. Bir kişi dahi fırsatı satın alsa fırsat geçerlidir mantığı ile çalışmalarına devam ediyor. Ekipte diğer firmalarda olduğu gibi çoğunluğu pazarlamada olmak üzere 7 kişi çalışıyor. Çok büyük bir operasyonun olmadığını söyleyen Markapon kurucu ortağı Can Turanlı, basit e-ticaret mantığı ile fırsatları sunmaya devam ediyorlar. İyi bir teklifin en etkili reklam olduğunu diğer katılımcılar gibi özellikle vurguluyor.

Grupca

Şimdiye kadar 12 bin fırsat satışı gerçekleşmiş. 9 kişilik ekiple çalışmalarını sürdüren Grupca kendi özsermayesi ile yoluna devam ediyor. İlerleyen dönemlerde yeni fırsatlarla müşteri alışkanlıklarını kazanmayı hedefliyorlar.

Ekoloni

7 aylık geçmişi olan ekoloni’nin artıya geçtiği pazarlama direktörü Elbruz Erdoğan tarafından belirtiliyor. Sadece istanbul için fırsatlar sunan Ekoloni ilerleyen zamanlarda farklı şehirlere de açılmayı planlıyorlar.

Grupfoni

Markafoni’nin kurucu ortak olduğu Grupfoni 23 Haziran’dan bu yana çalışmalarını sürdüyor. Aynı zamanda Groupbuying Türkiye iştiraki olan, 40 kişilik ekiple fırsatları kullanıcalara sunan Grupfoni 6 şehirde faaliyette. Yıl sonuna kadar bu sayının 40’a ulaşacağı Burak Hatipoğlu tarafından söylendi.

Şehir Fırsatı

Nisan ayında Citydeal’in yatırım yapmasıyla aktif olarak fırsatlar sunmaya başlayan Şehir Fırsatı 30 kişilik bir ekiple çalışıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya’da faaliyette. Citydeal yatırımlarının olduğu ülkeler sıralandığında, Türkiye 4. Sırada yer alıyor. Şehir Fırsatı’na göre 25 yaş ve üstü kadınlar grup alışveriş fırsatlarına daha çok rağbet gösteriyorlar.

Toplantı sonrasında görüş alış verişinde bulunduk. Dinleyiciler olarak ortak görüş; farklılaşmak adına yeniliklerin beklendiği yönünde. Ayrıca grup alışveriş pazarında yeni aktörler göreceğimizi düşünüyorum. Affiliate sitelerin de ön plana çıkacağını umuyorum. Çünkü sürekli mail yağmuruna tutulmak ilerleyen süreçte tüketicileri sıkmaya başlayacaktır. Tabiki müşterilerin daha hoşuna gidecek fırsatlar sunmadıkça 😉

Bu yazı İnovasyon, Grup Alışveriş, Pazarlama kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir