Giderek Artan İhtiyaç – Karşılaştırma Siteleri

İnternette, adreslerini ve amaçlarını kaybederek siteler arasında boşa zaman harcaması hepimizin sıklıkla yaşadığı bir durum. İlk olarak arama motorlarına bel bağladığımız zamanlarda bile nerede, hangi ürünün daha ucuz veya farklı avantajları olduğunu kestiremiyoruz. Kısacası “Google” bile bazen yetersiz kalıyor. Bu bağlamda ön plana çıkan çalışmalardan birisi de “internetten alışverişi” oldukça kolaylaştırıp en ucuzu veya en uygunu bulmamıza yardımcı olan karşılaştırma siteleri.

Ülkemizde ürünlerin veya hizmetlerin karşılaştırılmasına yönelik çalışan bir kaç site var. İlk akla gelenler Akakce.com, Cimri, Alışveriş Robotu (Alışveriş Robotu hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz).  Bahsettiğim bu siteler sadece ürün bazlı karşılaştırma yapıyor. Hizmet sektörüne ilişkin karşılaştırmalar sunan bir başka karşılaştırma sitesi de Enuygun.com. Bir çoğunuzun bildiği gibi sitede banka kredileri, uçak biletleri, kredi kartları, ADSL tarifeleri gibi farklı hizmetlerin karşılaştırmasını bulmak mümkün. Böylelikle kendinize göre en avantajlı hizmeti kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Karşılaştırma sitelerinin genel avantajı, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olmanız.

2009 yılından beri hizmetine devam eden Enuygun.com’u tekrar gündeme almamın sebebi, Google’ın Beatthatquote.com’a yaptığı yatırımdan sonra dikkatlerin bu tip siteler üzerinde yoğunlaşmış olması. Google yaptığı yatırımla, giderek artan internet trafiğinde karşılaştırma sunan sitelerin ne kadar önemli olacağını  bizlere somut bir örnekle gösterdi. Yatırım tutarı olarak da yaklaşık 38 milyon Pound teleffuz ediliyor. Umarım ülkemizdeki girişimler de birgün bu düzeydeki yatırımlara ulaşır.

 

Bu yazı E-Ticaret, Google kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir