E-ticarette Yol Haritası

E-ticaretle yatıp kalktığımız son dönemlerde birçok kişinin kendine defalarca sorduğu bir soru vardır “internet üzerinden acaba ne satsam?” Sorunun cevabını bulup hemen harekete geçenler olduğu gibi hala çevremizde bu konuda derin derin düşünenlere şahit oluyoruz.

Satılacak ürünün bulunması asla bu sürecin başlangıcı için yeterli değil. Detaylı bir çalışmanın yapılması olmazsa olmazlardan. Hedef belirledikten sonra bu yolda ilerlemek için bir yol haritası çizip, süreç içinde nerede olduğumuzu görebilmek çok daha kolay. Önemli noktaları kaçırmamak için elimizin altında ufak bir liste olmalı.

Yaklaşık 5 aydır bir e-ticaret sisteminin kurulumunda çalışıyorum ve kendime hazırladığım bu listeyi biraz daha anlaşılabilir hale getirerek sizlerle paylaşmak istiyorum.

Maliyet Çalışması: Sabit Giderler, tek seferlik ofis içi ve demirbaş giderleri, destek ve danışmanlık giderleri, pazarlama dağıtım giderleri, genel yönetim giderleri ve birçok girişimcinin gözünden kaçırdığı cari risk giderleri gibi başlıklarda çalışma yapmak gerekiyor.

Takımın Oluşturulması: Üzerinde çalışacağınız fikir kadar takımınızın sağlam ve donanımlı olması da çok önemli. Melek yatırımcıların fikirden daha çok takıma önem vermeleri, takımın öneminin altını çiziyor.

Site Çalışmaları: Site için hazır paket kullanılarak mı yoksa baştan siteyi yazdırarak mı işe başlanılacağı belirlenmeli. Eğer müşterinize sunduğunuz çok spesifik bir özellik yoksa; kullanılmış, hataları minimuma indirilmiş hazır paketlerin kullanılması, size çok daha hızlı hareket etme yeteneği kazandıracaktır. Tasarım konusunda ise profesyonel bir ekiple çalışmak gerekiyor. Güzel bir domain ve arama motoru optimizasyonu ile aramalarda üst sıralarda bulunmanın önemini de unutmamak gerek.

Sanal Pos Süreci: Bu sürecin başlı başına oldukça sancılı olduğunu düşünürsek, kolay bir yolda olmadığımızı anlamamız gerek. Banka şubenizdeki çalışanlarla aranızın iyi olması, bu sürecin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında çok etkilidir. Özellikle kurulum aşamasında yüksek komisyon talebi gibi engellerle karşılaşacaksınız! Hazırlıklı olun.

Tedarikçilerle İletişim: Tedarik edemediğiniz ürünün satışı diye bir şey söz konusu olamaz. Şansınız varsa, internet dünyasından haberdar kişilerle karşılaşırsanız işiniz oldukça kolay olacak. Eğer bu konuda sıkıntı varsa pes etmeyin ve ülkemizdeki internet piyasasıyla ilgili rakamları sık sık paylaşın. Ne olursa olsun hepimizin düşündüğü bir şey var; para kazanmak.

Gerekli İzinlerin veya Sertifikaların Hazırlanması (bazı ürünler için): Örneğin organik ürünlerde satış yapabilmeniz için sertifika bulundurmanız zorunlu. Eğer bu konuya benzer bir ürün grubunu hedeflediyseniz sonradan başınızın ağrımaması için gerekli prosedürleri takip etmelisiniz.

Müşteri Memnuniyeti: Yapamayacağınız bir iş için asla söz vermeyin. Bazı sitelerde “24 saat içinde geri dönüş yapılacaktır” şeklinde vaatler görüyoruz. 24 saat içinde dönemeyecekseniz bunu oraya yazmanın hiç bir anlamı yok. Haneye artı kazandıracak diye düşünürken, farkında olmadan büyük bir sorumluluk altına giriliyor. Önemli olan; en kısa sürede müşteriye dönüş yapmaktır, asla göz boyamak değil. Ayrıca sosyal medya araçları mutlaka kullanılmalı çünkü müşteriler tarafından en iyi geri bildirim sosyal medyadan yapılıyor.

Bankalararası Kart Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre sunulan veriler yukarıda listelediğimiz başlıkları daha iyi anlamamızı sağlıyor. İnternet üzerinden satış yapmanın zorlukları nedir sorusuna verilen cevaplara göre aşağıdaki veriler ortaya çıkmış.

 • Operasyonel zorluklar (teslimat, stok, tedarikçiler) – %15,7
 • Güven Sağlamanın Zorluğu – %15,2
 • Teknik zorluklar – %10,5
 • Genel güven sorunları (kredi kartı kullanımı) – %10,5
 • Müşteri memnuniyetsizliği (iade, itirazlar) – %9,9
 • Kullanıcı kaynaklı sorunlar (eksik veya yanlış bilgi) – %8,9
 • Ürünü müşterinin temas etmeden alması – %8,9
 • Banka kaynaklı sorunlar (yüksek komisyon) – %8,4
 • Rekabet – %6,8
 • Diğer (dolandırıcılık, yoğunluk, güvenlik açıkları) – %17,4
 • Zorluğu yok – %18,8

Başlı başına bir konu olmasına rağmen, kendine sıkça “internet üzerinden acaba ne satsam?” sorusunu soranlara bir kaç fikir vermek istiyorum. E-ticaret siteleri giderek dikey hale geliyor ve çok yakında sadece belirli ürünlere odaklanmış siteler ön plana çıkmaya başlayacak. Henüz ülkemizde örneği olmayan sadece jeans satan bir siteyi hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca oyun ve müzik tutkunları için vazgeçilmez olan kulaklıkların sadece bir siteden ulaşılabiliyor olması, kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. E-ticaret serüveninde herkese bol şans.

Bu yazı E-Ticaret, Girişim kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

E-ticarette Yol Haritası için 2 cevap

 1. Geri izleme: Tweets that mention Eticarette yol haritası | Girişimo -- Topsy.com

 2. Kayhan KAYIHAN der ki:

  Taşekkürler, aklımızdaki bazi karanlık noktaları aydınlatıcı bilgiler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir