E-ticaret Kredisi – Bilginet & İş Bankası

Ülkemizdeki e-ticaret gerçeğini giderek tüm sektörler farketmeye başladı. Yavaş ilerleyen bir süreç içinde olan bu farkındalık, özellikle e-ticarette en büyük engellerden biri olan bankacılık sektörünün önemli aktörlerinden İş Bankası‘nda karşımıza çıktı. Biliyorsunuz çıkacak olan yeni bir kanundan söz ediliyor sıkca. Sadece “Sermaye şirketlerinin web sitesi sahibi olma zorunluluğu”  kanun tasarısı ile internete destek olunacağını sanan devletimiz sansüre olanca hızıyla devam etmekte. Neyse konumuz bu değil.

Ülkemizdeki KOBİ’lerin %75’i henüz web sitesine sahip değil. Sitesi olanların da %26’ı web sitesini satış kanalı olarak kullanmakta. İş Bankası kanun tasarısının beklentisi ve e-ticaretteki potansiyeli dikkate alarak yeni bir kampanya duyurdu. Tabi bu kampanyada Bilginet’in emeğini de dikkate almak gerekir.

Hemen kampanya detaylarını inceleyelim.

Bilginet’ten alınacak 5000 TL veya 10 000 TL’lik paketler için faizsiz 12 aylık vadelerle kredi hizmeti banka tarafından sunuluyor. Aylık ödemeler 5000 TL’lik kredi için 416.70 TL, 10 000 TL’lik kredi için ise 833.39 TL’lik taksitler şeklinde. Bunlara ek olarak her iki paket için geçerli olmak üzere 250 TL kredi komisyonu tahsil ediliyor.

Bu kampanya içinde sanal POS hizmeti İş Bankası tarafından ücretsiz veriliyor. Hemen hayrete düşmeyin nasıl ücretsiz olur diye. Bu da bir şarta bağlanmış. 12 aylık ortalama sanal POS cirosu en az 5000 TL olmak zorunda. Ortalama POS cirosu 5000 TL’den az ise yıl sonunda sanal POS hizmet ücreti banka tarafından tahsil ediliyor. Bu tutar da 400 TL dolaylarında. Aylık ortalama 5000 TL ciro girişimciler için zorlu bir engel olabilir.

5000 TL – 10 000 TL haricindeki bir tutar için kredi kullanmak istenirse farklı faiz oranları karşımıza çıkıyor. Bu konuda henüz detaylı bilgiye ulaşamadım.

Bir bütün olarak düşünürsek, sanal POS hizmetini almanın çok zor olduğu ülkemizde, bu kampanya girişimciler ve KOBİ’ler için çok önemli bir gelişme. Bilginet’e de kampanyada ön ayak olduğu için teşekkür etmeli. Umuyorum ki bu çalışma diğer bankalar için de güzel bir örnek olur.

Bu yazı E-Ticaret kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

E-ticaret Kredisi – Bilginet & İş Bankası için 3 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention eticaret kredisi | Girişimo -- Topsy.com

  2. cgdmtr der ki:

    Özellikle ” Umuyorum ki bu çalışma diğer bankalar için de güzel bir örnek olur” cümlesi için çok teşekkürler. Yazınız oldukça açıklayıcı hazırlanmış. Umarım vermiş olduğunuz açıklayıcı bilgiler,
    e-ticaretin yüksek gelişme potansiyeline ve hedef kitlenin genişlemesine katkıda bulunarak, ülkemiz ekonomisine de yarar sağlar . Tekrar çok teşekkürler Serdar Bey .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir