E-Eğitim, Umudumuz…

“Milli eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır.”. Evet, 1928 yılında Atatürk demiştir bu özlü sözü, üzerinden nice yıllar geçmiş ve eğitim ülkemizde bir türlü istenilen seviyeye çıkartılamamıştır. Nice genç yarış atı misali koşturmuştur lisenin son yılında ve çoğu hayatlarını aldıkları puanlara göre tasarlamıştır. Bu yazıda bahsedeceğim yenilikler belki keskin bir dönüş yapıp hayatınızı doğru tasarlamanızı sağlamayacaktır; ancak en azından kişisel gelişiminize büyük katkıda bulunacaktır.

Küresel çapta e-dönüşüm projeleri ile birlikte e-eğitim modelleri oluşmaya başlamıştır. 2000’li yıllarda Web 2.0 ile ortaya çıkan “uzaktan eğitim” konseptinin ülkemizde de İstanbul Üniversitesi’nin uzaktan eğitim programları, Maltepe Üniversitesi’nin E-MBA programı gibi bir çok örneği de mevcuttur. Bu yazıda Girişimo olarak bu eğitim konseptinin ileride olmazsa olmaz hale geleceğini düşündüren, günümüzde ki bir kaç yenilikçi projeyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

London School of Business & Finance Global MBA

Facebook üzerinden tamamen ücretsiz ve herkese açık bir şekilde katılabileceğiniz bu program, Bill Gates’in geçen seneki sözünü hatırlatıyor : “ Bundan beş yıl sonra dünya üzerindeki en iyi derslere web üzerinden ulaşabilieceksiniz.”.  Programın belli bir kısmını facebook üzerinden tamamladıktan sonra  University of Wales’de resmi olarak derece alabiliyorsunuz. Aslında bu uygulamanın MBA bilgisine facebook üzerinden ulaşma faydasının yanında öğrenciye ilgili programa katılmadan önce üniversiteyi deneme şansı sağlaması da dikkat çekmektedir.

SmarterU.com – Herkese E-Eğitim

İnşaat, satış, yönetim ve danışmanlık konularında dersler alabilmenizin yanında, kendi derslerinizi vererek gelir de sağlayabilirsiniz. Üyeliğin bedava olduğu girişimde ücretsiz dersler bulunsa da çoğunluğuna cuzi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz dersin içeriğinden hoşlanmazsanız SmartU paranızın iadesini garantiliyor. (24 saat içinde dersin en fazla %25’ini almış olmanız şartıyla.)


University of the People – Ücretsiz Çevrimiçi Üniversite

Birleşmiş Milletler tarafından beyan edilmiş dünya’nın ilk çevrimiçi üniversite eğitimini veren University of the People, tamamen ücretsiz bir şekilde Bilgisayar Bilimleri ve İşletme üzerine önlisans ve lisans eğitimi vermektedir. University of the People’da dürüst bir şekilde kaliteli bir eğitim almanız için çevrimdışı üniversitelerdeki mülakata eşdeğer biraz zorlayıcı ama sizi samimi olmaya iten bir form doldurmak ve kendinizi tanıtan bir video eklemek zorundasınız. Programın tek dezavantajı uluslar arası akreditasyona sahip olmaması, ancak tüm Dünya’nın umutla baktığı bu projenin kısa bir süre içerisinde eğitimini akredite ederek mezunlarına derece sunacağına inanıyoruz. University of the People’ın kurucusu Shai Reshef çevrimiçi röportaj isteğimizi kabul etti; kısa bir süre içinde siz takipçilerimizle bu röportajı paylaşacağımızı umuyoruz.

Sizlerle paylaştığımız, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bu yenilikçi projelerin tek ortak eksiği sanırım eğitim dilinin İngilizce olması. Küresel olarak baskın dilin İngilizce olduğu aşikar ancak İngilizce bilmeyenler veya İngilizce’ye hakim olamayanlar maalesef şimdilik bu projelerden mahrum kalacaklar. Tek dileğimiz ülkemizde de yakın zamanda benzer projelerin hayat bulmasıdır; belki o zaman yazımın başında bellirttiğim o hayatlarını bir sınava göre tasarlamış olanlara ikinci bir şans vermiş oluruz. İşte bu yüzden E-Eğitim, umudumuz…

Bu yazı İnovasyon, Facebook, Girişim, Teknoloji, Yeni Medya kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir