Dünyanın İlk IPTV’si – Sony İnternet TV

IPTV, AppleTV, GooleTv derken artık yavaş yavaş IPTV’ler hayatımıza girmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Bilişim Zirvesin’de ülkemizdeki IPTV çalışmalarını ve hazırlıklarını izledik. Pek iç açıcı bir gelişme olmadığı aşikar. Yine bugün Mövenpick Hotel İstanbul’da  IPTV Dünya Forumu, Doğu Avrupa ve Avrasya 2010 devam ediyor.

Kısacası IPTV hayatımızın tüm kanallarına nüfuz etmek üzere. Buna hazırmıyız ülke olarak? Yukarıdaki karamsar tabloya bakınca pek hazır olduğumuz söylenemez. Ancak TTnet’in çalışmalarının oldukça hızlı ilerlediğini biliyorum.

Biz hazır mıyız, değil miyiz, bürokrasi derken Sony dünyanın ilk HDTV IPTV’sini üretti bile. Sony’nin Google ile güçlerini birleştiterek ürettiği televizyonun  46 inçlik modeli, Amerika pazarı için bu hafta sonunda 1400 dolardan satışa sunulacak.  Sony 4 farklı model ile IPTV’de ilk adımı atan TV üreticisi oldu.

Televizyonun özelliklerine tamamen Google destekli. İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome konumlandırılmış. İlerleyen süreçte bu ürünlerin Android ekosistemini de içinde barındıracağı bir gerçek. Kumandası ilk bakışta ürkütücü görünse de kullanışlı olduğu söyleniyor. Çünkü şimdi kullandığımız kumandalara bakılırsa neredeyse aynı tuş sayısına sahip, tabi klavye tuşlarını saymazsak. 🙂 Ancak video konferans özelliği TV’de yok. Ticari kaygılarla mı ihmal edildi yoksa unutuldu mu bilinmez. Bildiğimiz bir şey var ki IPTV özellikli televizyon üretiminde ilk adımı atan Sony oldu.

Şimdiye kadar gelişen bilişim ve mobil dünyada ülke olarak hep tüketici konumdaydık. Bize sunulanları aldık, kullandık ve hala da hevesimizi hiç yitirmeden kullanmaya devam ediyoruz.  Yerli üretim konusunda ümitliyim çünkü ülkemizden Protel Elektronik ve Dora Telekom gibi iki firma üretim için çalışmalarına devam etmekte. Umarım bu yeni akımda IPTV üreten ve aktif rol oynayan ülkeler arasında oluruz.

Bu yazı Android, İnovasyon, Google, Teknoloji kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir