Çalınan Bilgisayarınızın İzini Sürün

Kaybolan veya çalınan eşyaların nadiren geri iade edildiği bir dünyada yaşıyoruz.  Yitirdiğimiz bilgisayarlar da buna dahil. Özelikle giden bilgisayara değil, kaybettiğimiz bilgilere yanarız. Bu konuda hiddenapp.com bir uygulama geliştirmiş. 20$ karşılığında alınan bu uygulama sadece imac veya macbooklar için hizmet veriyor.

Uygulamanın nasıl çalıştığını kısaca anlatmak istiyorum. Hiddenapp.com sitesinden şifre ve lisans işlemlerinden sonra uygulamayı  bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Sizin atadığınız bir şifre ile korunan uygulama yine bu şifre ile kaldırabiliyor. Bilgisayara format atılabilmesi için yine bu şifre gerekli.

İlk üyelik ile test imkanı sunan hiddenapp.com’da olası bir çalınma olayında, siteden durumu “stolen” olarak değiştiriyorsunuz. Bu andan itibaren iz sürme başlıyor ve bilgisayarınızın ilk açıldığı yerin lokasyonu belirleniyor. Ayrıca ekran görüntüsü (screenshot) alarak size ulaştırıyor. Hatta bilgisayarınızın kamerasından kullanıcının fotosunu çekerek bilgisayarı açan kişinin de fotoğrafını size gönderiyor.

Buna benzer hizmet sunan bir kaç tane daha firma var. En yaygın olarak bilineni Orbicule Undercover ve Prey Project. Bu uygulamalara göre oldukça ucuz olan hiddenapp.com’un maliyeti bilgisayar başına 20$.

Yeri gelmişken söylememek olmaz. Son günlerin güncel konusu iphone. Orbicule Undercover ve Prey Project iPhone / iPad için de benzer uygulamalar sunuyorlar. Servet ödeyerek aldığımız bilgisayarlar, telefonlar ve daha da önemlisi içindeki bilgiler için düşünülmesi gereken bir hizmet.

Bu yazı iPad, iPhone, Lokasyon Taraması, MacBook, Smartphone kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çalınan Bilgisayarınızın İzini Sürün için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Çalınan Bilgisayarınızın Telefonunuzun İzini Sürün | Girişimo -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir