Bilişim Zirvesi’10 Hakkında Notlar

Bilişim Zirvesi’10‘un ikinci ve son günü başarıyla sonlandı. İlginin yoğun olduğu zirveye yerli ve yabancı birçok konuşmacı katıldı. Girişimo ailesi olarak elimizden geldiğince etkinliği sizler için takip etmeye çalıştık. İlk gün yorumlarını dün sizlerle paylaşmıştık. İkinci günü hareketli ve yoğun geçen zirve yedi bölümden oluşuyordu. Programın bu kadar sıkışık olmasının sebebi altı günlük zirvenin iki güne sığdırılmış olmasıydı. Çarşamba günü başlayacak olan Cebit Eurasia dahilinde devam etmesi beklenen etkinlik, çıkan anlaşmazlık sonucu iki güne sığdırılmak zorunda kalmış.

Bu zirvenin beni en çok heyecanlandıran bölümü “E-Devlet” başlığı altındaki konferanstı. Aynı zamanda beni en çok hayal kırıklığına uğratan bölümde bu oldu. Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı, Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanı, Başbakanlık E-Devlet Danışma Grubu Başkanı’na kadar birçok devlet temsilcisi ordaydı fakat yanlarında getirdikleri bülten ve internet sitelerinden ulaşabildiğimiz verileri okumaktan başka bir şey yapmadılar. Bazı konuklar gözlerini dinlendirmeyi bile tercih etti. Hal böyle iken yeni girişimlere açılacak kapılar ve özellikle yeni E-Devlet uygulamalarının girişimcilere ön ayak olmasını beklediğim projelere rastlayamadık.

“IT Security Day” bölümüne ilk gün olduğu gibi Kaspersky Grubu damgayı vurdu. Dijital güvenliğin geleceğine Kaspersky gözüyle öneriler getirildi. Dijital verilerin ciddi bir kara borsa oluşturduğunu belirten Kasperskey Lab Türkiye satış müdürü Ercüment Ekim, özellikle kurumsal şirketlerin güvenliğini arttırması gerektiğini belirtti. Akıllı telefonlar üzerine çalışmalarına anlatan grup Kaspersky EndPoint Security 8’in lansmanını yaptılar.

Telekom konferansında bizi memnun eden haberler aldık. Acil durumlarda çektiğimiz iletişim problemlerini hepimiz iyi biliyoruz. Bireylerin kendi aralarında çektiği iletişim problemlerinin yanı sıra daha acil olan ilk müdahaleyi yapacak hizmetlerin haberleşmesini sağlayan telsiz altyapı sistemleri üzerine çalışmalar yapıldığı bildirildi. Antalya’da pilot uygulamasını yaptıkları bu çalışmanın yakın zamanda tüm Türkiye’de kullanılmaya başlayacağını belirttiler. Devletin acil durum kamu haberleşmesine bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve ek olarak filmlerde fazlaca karşımıza çıkan 911 acil servis hattı uygulamasını bizim 112’ye entegre edeceklerinin haberini verdiler.

Finans Bilişim Konferansında bilişimin ve internetin insanları evlerinden alım-satım yaparak para kazanabilecek konuma getirdiğine dikkat çeken SPK Başkanı Vedat Akgiray, bu sayede Avrupalıların da Amerikan borsasına girdiğini ve bundan 20 sene önce böyle bir durumun savaş sebebiyeti taşıdığını söyledi.

“Yeni Medya” bölümünde konuşma yapan Interactive Advertising Bureau Başkanı Levent Erden, “Eskiden birtane televizyon vardı, herkes onu izler etesi gün o konuşulurdu. Bugün baktığımızda herkezin bir televizyonu ve gazetesi var. Hepimiz basın olduk. Facebook’da sayfan varsa medya sahibisin!” diyerek dünden bugüne medyanın gelişimini özetledi diyebiliriz.

Yine “Yeni Medya” bölümünde konuşulan konulardan biri ise “IP Tv” idi. IP Tv’nin hukiki, teknik ve pazar geliştirme açısından bugünü ve geleceğinin konuşulduğu toplantıda yararlı ve son derece ilginç notlar aldım;

Oturumu, henüz IP Tv teknolojisi hayatımıza girmeden kurulan IPTV Derneği Başkanı, reklamcı Atıf Ünaldı yönetti. RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Muhsin Kılıç yaptığı konuşmada 3 milyon kullanıcısı bulunan D-Smart ve Digiturk’ün yakın bir zamanda IP Tv’ye geçeceklerini düşündüğünü söyledi. Buna ek olarak IP Tv’ye alternatif teknolojiler aradığını belirten Kılıç, bana kalırsa güne damgasını vurmuş oldu.

IP Tv teknolojisi için altyapı çalışmalarına 2 yıl önce TTnet’in başvurusu ile başladıklarını söylediler. 17 Temmuz 2010 tarihinde yönetmelik tamamlanmış ve IP Tv dönemi başlamış. Bizim henüz Tivibu servislerinden takip edebildiğimiz teknolojiyi “Tivibu webtv’dir. IP Tv’yi yakında göreceksiniz” diyerek bizi aydınlatmaya çalışırken aslında şüpheye düşürdü. Oturumun bir diğer konuğu Protel Elektronik Genel Müdürü Murad Önol sözü aldığında “otellerde kullanılan yayın sistemi IP Tv’dir. Kişilerin kendi evlerinden yaptığı yayının bile IP Tv” olduğunu söyleyince içimize su serpildi. Beş senedir takip ettiğim IP Tv teknolojisinin web tv olarak dile getirilmesi beni altyapı çalışmaları ve bu teknolojinin geleceği hakkında ister istemez şüpheye düşürdü. Murad Önol’un açıklamalarının yoğun alkış alması en azından bize yalnız olmadığımızı hissettirdi. “Regülasyonun çok ama üretim yok” diyerek konuşmasını bitirdi.

Bu güne kadar 18 IP Tv başvurusu bulunduğu söylendi. Bu yetkilendirmede sınırlar belirlediklerini ve sadece elektronik haberleşme üzerine kurulu olan şirketlere bu yetkiyi vereceklerini söylediler. Dolayısıyla Turkcell ve Türk Telekom şirketlerinin IP Tv döneminde başı çekeceklerini görmek pek de zor olmasa gerek.

Panelin sonunda sorduğumuz “Google ve Apple gibi bu teknolojiye ciddi yatırımlar yapan şirketleri tehdit olarak görüyor musunuz?” sorusuna aldığımız yanıt kısaca “hayır”oldu. “Google veya Apple’ın bu konuda sizle iletişimleri oldu mu?” sorusuna ise cevap yine kısaca hayır oldu ve geçiştirildi.

Açıkçası bu kadar önemli bir konuda devlet yetkililerinin yeterli bilgiye sahip olmaması ve bu esnek teknolojinin henüz altyapısı tamamlanmamasına rağmen bu denli rahat olmaları beni şaşırttı. Türkiye’den verilen Google reklamlarına bile vergi kontrolü sağlayamayan sistemin gelecek günlerde IP Tv ile nasıl başa çıkacağını merakla bekliyorum.

Burak Polat arkadaşımızın etkinlik için çektiği fotoğrafları aşağıda göreblirisiniz,

www.flickr.com

Bu yazı İnovasyon, Etkinlik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bilişim Zirvesi’10 Hakkında Notlar için 2 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Bilişim Zirvesi | Girişimo -- Topsy.com

  2. Geri izleme: Sony İnternet TV | Girişimo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir