Arttırılmış Gerçeklik: Augmented Reality

Augmented Reality veya Arttırılmış Gerçeklik (AG) temel olarak sanal bir görselin gerçeklik kazanması olarak bilinir. Teknoloji’nin ilk versiyonu 60’larda Morton Heilig adında bir sinematograf tarafından yenilikçi bir tavırla “Sensorama” adıyla oluşturulmuş; ilerleyen zamanlarda ise sanat ve bilimin değişik dallarında gelişen bu teknoloji, günümüzde reklam kampanyalarında ve mobil uygulamalarda sıkça karşımıza çıkmakta.

Mini otomobil markasının cabrio serisi için AG teknolojisini kullanarak hazırladığı reklam kampanyasını aşağıdaki videodan görebilirsiniz,

Global olarak hem reklam kampanyalarında hem de mobil uygulamalarda genç hedef kitleye sahip ürünler veya hizmetlerde AG’den bolca yararlanılmakta. Ülkemizde ise AG teknolojisinden yararlanılmış reklam kampanyalarının sayısının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Türkiye’de bu teknolojiyi kullanarak hazırlanan ilk reklam kampanyalarından biri olan Garanti bankası 101 Cennet projesinin bir örneğini aşağıdaki videoda izliyebilirsiniz,

Bilim kurgu filmlerinde de sıkça rastladığımız ve alışık olduğumuz bu teknolojinin günlük hayatımıza uyarlanması ile birlikte kullanıcı bazında hizmete ilginin artacağını düşünüyorum. Özellikle mobil uygulama ve oyun piyasasında patlama yaratacağını düşündüğüm bu teknolojinin geleceğimizi ne yönde etkileyeceğine dair bir fikir edinmek istiyorsanız Keiichi Matsuda’nın kısa filmini 3D gözlükleriniz ile izlemenizi tavsiye ediyorum :

Eğer bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda ki linklerden yararlanabilirsiniz;

CNN International tarafından hazırlanmış haber

I phone 3Gs uygulaması

İlgili makaleler (İlk makaleyi okumanızı öneririm.)

Bu yazı Augmented Reality, Pazarlama, Reklam, Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Arttırılmış Gerçeklik: Augmented Reality için 1 cevap

  1. Geri izleme: augmented reality (arttırılmış gerçeklik) nedir? | ** Baysan **

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir