Fikrinle Para Kazan – Açık İnovasyon

Her birimizin zihninde onlarca fikir var. Bu fikirler bazen iş kuralım düşüncesiyle beliriyor, bazen de yararlandığımız ürün veya hizmete yönelik oluyor. İnsanların zihninde yığınla benzer fikirler uçuşurken neden bundan para veya hediyeler kazanılmasın? Bu ortamı sağlayan bir siteden bahsetmek istiyorum; Açıkinovasyon.com.

Açık İnovasyon fikir sahipleri ile şirketleri buluşturan bir ortam. Siteye üye olan şirketler belirli bir konuda kullanıcıların fikirlerine başvuruyor. Açılan konu hakkında gönderilen inovatif fikirler arasından şirketler beğendiklerini seçiyor ve sahibini de ödüllendiriyor.

Sanayi Bakanlığı tarafından 2009 yılında Tekno Girişim Sermaye Desteği ile kurulmuş Açık İnovasyon’un Pazarlama ve İletişim Direktörü Rabia Sezer ile çalışmaları hakkında söyleşi yaptık.

Girisimo: Sisteme kaç kurumsal firma kayıtlı?

Rabia Sezer: Şu anda  yerli ve yabancı kendi sektörünün lideri 41 şirkete  hizmet veriyoruz.  Nokia, PO, İpek Kağıt, Borusan Otomotiv, CarrefourSa, Danone, Aksa Akrilik örnek olarak verilebilir.

Girisimo: Firmaların üyelikleri süreli mi yoksa açılan başlığa göre mi ücretlendiriliyor?

Rabia Sezer: Sunduğumuz hizmetlerden yararlanmak için firmaların platformumuza üye olmaları gerekmekte. İhtiyaçları doğrultusunda ; çağrı sayısı, kullanıcı adedi, inovasyon danışmanlığı gibi özelliklere göre belirlenmiş farkı kullanım paketlerini satın alabiliyorlar.

Girisimo: İnovatif fikirlerden bahsediyoruz. Ancak bu fikir benimdi diyen birisi çıktı mı şimdiye kadar? Eğer böyle bir durum olursa nasıl bir yol izleyeceksiniz? Fikirlerin mülkiyet hakkı konusunda nasıl bi çalışma yürütüyorsunuz?

Rabia Sezer: Açıkinovasyon.com olarak, bireylerin ve şirketlerin haklarının korunmasını önemle savunuyoruz.  Bu konuda Bilgi Üniversitesi Bilişim Enstitüsüyle birlikte çalışarak bir hukuki model geliştirdik. Geliştirdiğimiz hukuki model hem bireylerin hem de kurumların haklarını koruyan bir işleyiş var. Ayrıca bu güne kadar bu tarz bir sorun oluşmadı.

Girisimo: Sisteme gönderilen fikirler kayıt altında tutuluyor mu? Yani orada yayınlanmış ancak ödül kazanamamış bir fikrin ilerleyen süreçlerde kullanılması söz konusu olabilir. Bu noktada fikir sahibi hak talep edebilir mi?

Rabia Sezer: Gönderilen bütün fikirler kayıt altına alınır. Kurduğumuz hukuki modelde şirketler ödül vermedikleri hiçbir fikri kullanmayacaklarını yazılı olarak taahhüt etmektedirler. Bireysel üyelerimiz ise ödül aldıkları takdirde var olan bütün hakları şirketlere aktaracaklarını taahhüt ederler. Bu şekilde fikirler şirketler tarafından bir anlamda ücreti karşılığında satın alınmış oluyor. Eğer ödül yoksa bütün hakları o fikri üreten kişide kalmaya devam ediyor. Fikir paylaşan üyelerimiz her şekilde hak arama imkanına sahipler.

Girisimo: Üye profiliniz kısaca anlatır mısınız? Kadın-erkek, yaş grupları, eğitim düzeyleri nedir? Fikirlerin geri dönüş süreleri hakkında bir istatistiğe sahip misiniz?

Rabia Sezer: Üyelerimizin %60’ı erkek, %40’ı da kadınlardan oluşuyor. Bunların %80’e yakını lisans ve yüksek lisans seviyesinde. İş statüsü bazında üniversite öğrencilerı, kurumsal şirket çalışanları, akademisyenler ve girişimciler platformda ağırlığı oluşturuyor.

Phonak firmasıyla yaptığımız bir inovasyon çalışmasında kazanan üyemize fikri üretmenin ne kadar zamanınızı aldığını sorduk, bir kullanıcımız,  “1 saniyeden bile az sürdü, çünkü işitme engelli birisi olarak bu proje daima beynimde hazırdı.” şeklinde cevapladı. Bazı üyelerimiz ise çağrıyı okuyup konuyla ilgili araştırma yaparak birkaç gün sonra çözümlerini bizimle paylaşıyorlar.

Girisimo: Fikirlerin paylaşımı konusunda katılımcıların görüşleri neler? Yani bu yazdıklarımı sadece firma yetkilileri görsün gibi geri bildirimler geliyor mu?

Rabia Sezer: Yazdıklarımı sadece firma yetkilileri görsün diyen üyelerimiz de oldu. Zaten Fikir çağrılarında ve Proje çağrılarında gönderilen çözümleri sadece firmaların belirledikleri yetkililerin görmesine olanak veriyoruz. Ortak akıl çağrıları herkese açık oluyor. Bu talep daha çok firmalardan geliyor. Kendilerine gelen fikirleri başka firmaların görmelerini istemiyorlar.

Girisimo: Şimdiye kadar dağıtılan ödüllerin toplam tutarı ne kadar?  Ödüllere bir kaç örnek verebilir misiniz?

Rabia Sezer: Bugüne kadar 30 farklı uygulama gerçekleştirdik ve üyelerimize 35.000 TL civarında ödül dağıttık.

Örneğin Aksa Akrilik 2000 TL ödül verdi, Nokia 6 üyemizi  Nokia 5230 ve Sennheiser HD 407 kulaklıkla ödüllendirdi. Akaryakıt tüketim alışkanlığı ve aracı olmayan bir birey Petrol Ofisi için çok kaliteli ve yenilikçi bir fikir ile 500 TL’lik Akaryakıt Çeki kazandı. Sinangil en iyi fikre 1000 TL ile ödüllendirirken ödül kapsamına dahil olmamasına rağmen diğer fikir gönderen 520 kişiye sürpriz hediye paketleri gönderdi.

Girisimo: Zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Bu yazı İnovasyon, Girişim kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fikrinle Para Kazan – Açık İnovasyon için 2 cevap

 1. saffet TUFEKCİ der ki:

  71 Adet İNOVASYON proje ve buluşların bir çogu patentli olup ancak AR-GE yapacak ortak ciddi anlamda bir 5 Yıllık A.Ş.bulunamamıştır.Ben emekliyim Bu projelere 1.000.000.000 USD destek ve kredi hazır oldugu halde ciddi anlamda ülkemizde ortak üretim yapacak firma bulunamamıştır.
  TUFEKCİTEKS makinesi ve tufekcikartonpiyer MAKİNESİNE 100 müşteri bulunmuş satıldıgında 2.000.000.000 USD gelir elde edebilecektir.

  1- tufekciteks makinesi patent ,Prosesi ,sanayide UYGULANABİLİR raporu alınmış,Elektronik ortamda çalışacak Bilgisayar sistemli makine 8 saat çalıştıgında 5.000 Adet üretim yapacak Çarşaf,nevresim.Mas Örtüsü,Havlu,Mendil ,Eşarp,Atlet ve t-şört üretecektir.
  2- KARTONPİYER- alcıdan elle yapılmakta olan Kartonpiyeri makine ile yapacak bu sistem için 100 Müşteri bulunmuş ve hazırdır.
  AR-GE yaparak satacak Makine üreten firmalara devir edilebilir.
  Ben yalnız kaldım ve ciddi anlamda para kazanabilecek firmalara devir edebilirim.
  Üretim safhasında çalışabilirim.
  fakat ülkemizde yeniliklere açık olan firma bulmak zor,
  Bu nedenle ciddi ortak veya devir edeceğim.
  Ben memleketime faydalı projeler üretirken bu kadar skıntı ve üzüntü çekeceğimi düşünmüyordum.

 2. saffet TUFEKCİ der ki:

  GİRİŞİMCİ olacak KİMYA MÜHENDİSLERİNE BEDAVA AYAKKABI BOYA ÜRETİM TUFEKCİTEKS LTD Şirketini devir edeceğim.
  GİRİŞİMCİ olmak isteyen KOSGEB Destekli ve İSTANBUL KALKINMA AJANSI destekli
  Şirketin herhangi bir bankaya borcu yok.
  PARASIZ VE SERMAYESİZ OLAN BU KONUDA GİRİŞİMCİLİK YAPAN GENCLERE VERECEĞİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir